< sekcia Zahraničie

FOTO: António Guterres zložil sľub ako nový generálny tajomník OSN

Nový generálny tajomník OSN António Guterres skladá sľub v sídle OSN v New Yorku 12. decembra 2016. Foto: TASR/AP

Guterres sa v sľube zaviazal vykonávať funkciu iba z hľadiska záujmov OSN a neprijímať inštrukcie žiadnej vlády ani inej inštitúcie.

New York 12. decembra (TASR) - Bývalý portugalský premiér António Guterres zložil dnes sľub ako nový generálny tajomník Organizácie Spojených národov a stal sa v poradí deviatym šéfom tejto medzinárodnej organizácie. Funkciu oficiálne prevezme 1. januára 2017 od súčasného generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna, ktorý stál na čele organizácie desať rokov.

Guterres sa v sľube zaviazal vykonávať funkciu "iba z hľadiska záujmov OSN" a neprijímať inštrukcie "od žiadnej vlády ani inej inštitúcie".

"Je pre mňa hlbokou cťou, že mi členské krajiny dali dôveru," povedal Guterres po zložení sľubu. Poznamenal, že preberá funkciu v čase, keď ľudia po celom svete strácajú dôveru vo svojich predstaviteľov a inštitúcie vrátane OSN.

"Nadišiel čas obnoviť vzťahy medzi ľuďmi a ich predstaviteľmi - národnými aj medzinárodnými -, nadišiel čas, aby vedúci predstavitelia počúvali a ukázali, že im záleží na vlastných ľuďoch a na globálnej stabilite a solidarite, od ktorých sme všetci závislí," dodal.

Podľa Guterresa tiež "nadišiel čas, aby OSN urobila to isté - priznala svoje nedostatky a zmenila spôsob svojej práce".

Guterres povedal, že v rámci svojho päťročného pôsobenia na čele OSN sa zameria na tri strategické oblasti, kde je potrebná zmena: budovanie a udržiavanie mieru, dosiahnutie udržateľného rozvoja a reformu vnútorného fungovania OSN.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.