< sekcia Zahraničie

Argentína po 25 rokoch obnoví dovoz bravčového mäsa z USA

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Na základe súčasnej dohody budú môcť Spojené štáty do Argentíny vyvážať čerstvé, chladené aj mrazené bravčového mäso a produkty z neho.

Washington/Buenos Aires 20. augusta (TASR) - Argentína čoskoro obnoví dovoz bravčového mäsa z USA. Pre amerických producentov to bude znamenať návrat na argentínsky trh po 25 rokoch. Oznámenie Bieleho domu prišlo niekoľko dní po tom, ako sa v utorok (15.8.) v Buenos Aires stretli argentínsky prezident Mauricio Macri a americký viceprezident Mike Pence.

Argentína zastavila dovoz bravčového mäsa z USA v roku 1992, pričom ako dôvod uviedla obavy ohľadne zdravia zvierat. Na základe súčasnej dohody budú môcť Spojené štáty do Argentíny vyvážať čerstvé, chladené aj mrazené bravčového mäso a produkty z neho.

Dohoda prichádza v čase, keď dopyt po bravčovom mäse v Argentíne rastie. V súčasnosti je najväčším dodávateľom tejto komodity do Argentíny Brazília.

Spojené štáty sú najväčším vývozcom bravčového mäsa na svete, pričom z celkovej produkcie vyvážajú približne 27 %. Najväčšími odberateľmi sú Japonsko, Mexiko a Kanada. Ako uviedlo americké ministerstvo poľnohospodárstva, od januára do konca júna tohto roka vyviezli USA celkovo 1,25 milióna ton bravčového mäsa v hodnote vyše 3,2 miliardy USD (2,73 miliardy eur). Čo sa týka argentínskeho trhu, americkí producenti očakávajú, že oficiálne by sa mohol otvoriť do konca tohto roka.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.