< sekcia Zahraničie

Sudca požiadal Senát, aby povolil zatknutie argentínskej exprezidentky

Na snímke argentínska exprezidentka Cristina Fernándezová Foto: TASR/AP

Dôvodom sú obvinenia týkajúce sa vlastizrady.

Buenos Aires 7. decembra (TASR) - Federálny sudca požiadal vo štvrtok argentínsky Senát, aby umožnil zatknutie bývalej prezidentky Cristiny Fernándezovej v súvislosti s obvineniami z vlastizrady.

Tej sa mala údajne dopustiť tým, že kryla účasť Iráncov na bombovom útoku na židovské centrum v Buenos Aires v roku 1994, pri ktorom prišlo o život 85 ľudí, informovala agentúra AP.

Sudca Claudio Bonadio požiadal senátorov, aby zbavili svoju kolegyňu Fernándezovú poslaneckej imunity a umožnili tak jej zatknutie a postavenie pred súd. Tú získala len minulý týždeň, keď zložila sľub ako nová členka hornej komory argentínskeho parlamentu. Fernándezová bola prezidentkou v rokoch 2007 až 2015.

Sudca zároveň - v súvislosti s rovnakými obvineniami - vydal zatykače aj na niekoľko spolupracovníkov a stúpencov Fernándezovej vrátane jej bývalého prezidentského tajomníka Carlosa Zanniniho a aktivistu Luisa D'Elía. Bývalého ministra zahraničných vecí Héctora Timermana vzali do domáceho väzenia kvôli jeho zdravotným problémom.

Prokurátor Eduardo Taiano uviedol, že za vlastizradu môže hroziť trest väzenia od 10 do 15 rokov; ak by sa vyskytli priťažujúce okolnosti, ako napríklad krytie zločinu, hrozí navyše šesťročný trest. Na odňatie imunity je potrebná dvojtretinová väčšina senátorov.

Sudca podporuje tvrdenie bývalého prokurátora Alberta Nismana, že dohoda z roku 2013 s Iránom, ktorá bola vykreslená ako spoločný pokus o vyriešenie prípadu, v skutočnosti zabezpečila, že Iránci zapojení v útoku nebudú nikdy stíhaní.

Prípad útoku na židovské centrum sa opäť oživil v roku 2015, keď prokurátora Alberta Nismana našli zastreleného v kúpeľni jeho bytu v Buenos Aires. Stalo sa tak deň predtým, ako mal vypovedať v argentínskom parlamente o svojich zisteniach a obvineniach voči vtedajšej prezidentke Fernándezovej. Nisman tvrdil, že prezidentka kryla iránskych predstaviteľov zapletených do bombového útoku na židovské centrum. Fernándezová podľa neho sľúbila milosť a slobodu iránskym organizátorom útoku výmenou za veľmi potrebné dodávky ropy z Iránu.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.