Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 14. máj 2024Meniny má Bonifác
< sekcia Zahraničie

Argentínsky prezident Macri zopakoval územný nárok na Falklandy

Na archívnej snímke prezident Argentíny Mauricio Macri Foto: TASR/AP

Falklandy ležia 400 kilometrov od argentínskeho pobrežia a v Južnej Amerike sú známe pod názvom Malvíny.

Buenos Aires 3. apríla (TASR) - Argentína si v sobotu pripomenula výročie svojej invázie v roku 1982 na Falklandské ostrovy, čo viedlo k vojne s Britániou. Hoci bola vtedy v Argentíne pri moci vojenská junta, terajší prezident Mauricio Macri v sobotu zopakoval, že si jeho krajina robí územné nároky na Falklandy.

"Tieto ostrovy, s ktorými sa spája tak veľa spomienok, patria nám," napísal na Facebooku. "Vrátime sa tam, s využitím moci dialógu, pravdy a spravodlivosti," citovala ho dnes tlačová agentúra DPA.

Falklandy ležia 400 kilometrov od argentínskeho pobrežia a v Južnej Amerike sú známe pod názvom Malvíny. Od roku 1833 sú zámorským územím Spojeného kráľovstva v Atlantickom oceáne, teda britskou kolóniou, Argentína však nad nimi sústavne požaduje svoju zvrchovanosť.

Po argentínskej invázii v roku 1982 dorazili na ostrovy o pár týždňov britské námorné sily a po krátkom vojenskom konflikte, v ktorom zahynulo 649 Argentínčanov, 255 Britov a traja ostrovania, súostrovie hravo dobylo.

Minulý týždeň Komisia OSN pre hranice kontinentálneho šelfu (CLCS) konštatovala, že Falklandy ležia v námorných vodách Argentíny, čím otvorila staré rany vo vzťahoch Británie a tejto juhoamerickej krajiny. Britský premiér David Cameron v utorok odmietol toto rozhodnutie komisie OSN, ktoré rozširuje územné vody Argentíny v južnej časti Atlantického oceánu o 35 percent.

Argentínska ministerka zahraničných vecí Susana Malcorrová ho naopak privítala. Zdôraznila, že sa týka "politicky, ekonomicky a strategicky významnej oblasti".

Macriho vláda vyzdvihla rozhodnutie komisie OSN ako "historickú udalosť".

Podľa Británie však ide o právne nezáväzné rozhodnutie, ktoré má odporúčací charakter. Londýn zdôraznil, že obyvatelia Falklánd si valnou väčšinou hlasov želajú zostať zámorským územím Británie, čo vyjadrili v referende v roku 2013.