< sekcia Zahraničie

V Jerevane zadržali vodcu protestov Nikolu Pašinjana

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Protesty proti zvoleniu bývalého prezidenta Serža Sarkisjana za premiéra parlamentom prebiehajú od 13. apríla.

Jerevan 22. apríla (TASR) - V arménskej metropole Jerevan zadržali v nedeľu vodcu opozície Nikolu Pašinjana po tom, čo premiér Serž Sarkisjan opustil rokovanie, ktorého cieľom bolo ukončiť desať dní trvajúce protivládne protesty. Informovala o tom na svojej webovej stránke rozhlasová stanica RFE/RL.

"Prišiel som sem prerokovať vaše odstúpenie," povedal na úvod stretnutia s premiérom Pašinjan. "Toto nie je dialóg, ale vydieranie," vyhlásil Sarkisjan a zo stretnutia, ktoré sa konalo v jerevanskom hoteli Marriott, odišiel. Pašinjana následne zadržala polícia.

Protesty proti zvoleniu bývalého prezidenta Serža Sarkisjana za premiéra parlamentom prebiehajú od 13. apríla. Opozícia ho obviňuje z neúčinného riadenia krajiny a zhoršenia hospodárskej situácie. V pondelok sa demonštranti pokúsili preniknúť do budovy parlamentu. Pri zásahu polície utrpeli zranenia desiatky ľudí. Nasledujúci deň protestujúci oznámili začiatok "zamatovej revolúcie" v Arménsku.

Napriek protestom arménsky parlament v utorok zvolil 63-ročného Sarkisjana do funkcie premiéra. Predtým nadobudli účinnosť zmeny v ústave, podľa ktorých Arménsko prechádza na parlamentnú formu vlády a šéf kabinetu bude mať rozšírené právomoci.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.