< sekcia Zahraničie

Austrálčana obvinili zo sprostredkovania obchodu so zbraňami pre KĽDR

Na archívnej snímke odpálenie balistickej rakety zo základne Banghjon v provincii Severný Pchjongan. Foto: TASR/AP

Polícia tvrdí, že muž generoval desiatky miliónov dolárov pre Pchjongjang tým, že sprostredkovával predaj rakiet, komponentov a odborných posudkov zo Severnej Kórey iným medzinárodným subjektom.

Sydney 17. decembra (TASR) - Muž zo Sydney bol obvinený z toho, že pôsobil ako agent pre Severnú Kóreu v Austrálii a sprostredkovával pre Pchjongjang predaj komponentov používaných v balistických raketách. Informáciu priniesla v noci na nedeľu agentúra AP.

Podľa austrálskej federálnej polície 59-ročný naturalizovaný Austrálčan používal zakódovanú komunikáciu na dohadovanie predaja a diskusiu o dodávke zbraní hromadného ničenia.

Polícia tvrdí, že muž generoval desiatky miliónov dolárov pre Pchjongjang tým, že sprostredkovával predaj rakiet, komponentov a odborných posudkov zo Severnej Kórey iným medzinárodným subjektom. Pokúšal sa tiež organizovať vývoz uhlia z krajiny do Indonézie a Vietnamu.

Muž je prvou osobou obvinenou podľa austrálskeho zákona o zbraniach hromadného ničenia a môže byť odsúdený až na 10 rokov odňatia slobody.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.