Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 30. apríl 2024Meniny má Anastázia
< sekcia Zahraničie

Austrália je terčom kritiky za zlé zaobchádzanie s utečencami v táboro

Utečenci (vpravo) sa zhromažďujú na jednej strane plotu, aby mohli hovoriť s medzinárodnými novinármi o svojej ceste, ktorá ich priviedla na ostrov Nauru. Foto: TASR/AP

Ochrancovia ľudských práv sa negatívne vyjadrili po úniku informácií o týraní žiadateľa o azyl na ostrove Nauru. Kritizovali tiež tajnostkárstvo vlády pokiaľ ide o podmienky v týchto zariadeniach.

Sydney 10. augusta (TASR) - Organizácie na ochranu ľudských práv kritizovali austrálsku vládu za politiku, ktorú uplatňuje v zadržiavacích zariadeniach na tichomorských ostrovoch, kde umiestňuje žiadateľov o azyl. Ochrancovia ľudských práv sa takto vyjadrili po nedávnom úniku informácií o týraní mladého žiadateľa o azyl na ostrove Nauru, informuje agentúra DPA.

Austrálsky denník Guardian Australia zverejnil viac než 2 000 prípadov vzťahujúcich sa na obdobie od augusta 2013 do októbra 2015, ktoré dokazujú zneužívanie a traumatizujúce činy, ktorým sú vystavení žiadatelia o azyl na tomto odľahlom tichomorskom ostrove.

Ľudskoprávne organizácie popisované zaobchádzanie so žiadateľmi o azyl ostro odsúdili a označili ho za "úmyselné ubližovanie". Kritizovali tiež tajnostkárstvo austrálskej vlády pokiaľ ide o podmienky v týchto zariadeniach.

Žiadateľom o azyl údajne prevádzkovatelia bežne odopierajú potrebnú lekársku starostlivosť, uchádzači o azyl sa navyše často pokúšajú spáchať samovraždu a znášajú aj fyzické útoky miestnych obyvateľov, ktoré zostanú nepotrestané.

Austrálsky premiér Malcolm Turnbull prisľúbil "dôkladné vyšetrenie" zverejnených materiálov a overenie sťažností.



Viac než polovica odhalených incidentov sa vzťahuje na deti, napriek tomu, že tvoria iba 18 percent z celkového obyvateľstva v zadžiavacích strediskách, uvádza Guardian Australia.

Zadržiavacie zariadenia spravidla prevádzkujú súkromné spoločnosti. Žiadateľov o azyl tam zadržiavajú bez časového obmedzenia, až pokým sa neukončí posudzovanie ich prípadu.

Austrália odmieta prijať akýchkoľvek žiadateľov o azyl, ktorí sa pokúšajú dostať na jej pobrežie na člnoch. Namiesto toho platí tichomorským ostrovným štátom Nauru a Papua-Nová Guinea za to, že ich ponechávajú na svojich územiach.

V júni sa podľa oficiálnych štatistík v centre na ostrove Nauru nachádzalo 442 ľudí, z toho 55 žien a 49 detí.