< sekcia Zahraničie

Austrálsky tínedžer inšpirovaný IS chcel odrezať policajtovi hlavu

Austrália Foto: wikipedia.org

Devätnásťročný Sevdet Besim mal podľa plánu vraziť do policajta autom a následne mu nožom odrezať hlavu. Polícia uviedla, že Besim bol motivovaný extrémistickou ideológiou a vyjadril podporu IS.

Melbourne 5. septembra (TASR) - Na desať rokov väzenia odsúdili dnes v Austrálii tínedžera, ktorý pri útoku inšpirovanom extrémistickou skupinou Islamský štát (IS) plánoval počas osláv dňa veteránov zraziť a zavraždiť policajta.

Devätnásťročný Sevdet Besim sa na najvyššom súde štátu Viktória v júni priznal k plánovaniu teroristického činu, za čo mu hrozil maximálny trest doživotia. Dnes mu súd udelil desaťročný trest s možnosťou podmienečného prepustenia po sedem a pol roku, informovali agentúry AP a DPA.

Prokuratúra uviedla, že Besim pripravoval útok na vlaňajšie podujatia pri príležitosti Dňa Anzac, ktorým si v Austrálii a na Novom Zélande pripomínajú vojnové obete a veteránov, a to v meste Melbourne alebo na jeho predmestí Dandenong. Pri útoku mali podľa plánov vraziť do policajta autom a následne mu nožom odrezať hlavu. Polícia uviedla, že Besim bol motivovaný extrémistickou ideológiou a vyjadril podporu skupine IS.

Besima podľa vyšetrovateľov zradikalizovali starší, vplyvní extrémisti, s ktorými sa stretol v medzičasom zatvorenom Islamskom centre Al-Furqan. Značne ho ovplyvnila aj smrť jeho blízkeho priateľa Numana Haidera, ktorého v roku 2014 zastrelili pred policajnou stanicou na predmestí Melbourne po tom, ako pobodal dvoch príslušníkov protiteroristickej jednotky.

Britský súd minulý rok odsúdil 15-ročného chlapca z anglického Blackburnu za jeho účasť na tomto pláne na doživotie s tým, že odpykať si musí najmenej päť rokov odňatia slobody.

Prokuratúra tiež uviedla, že Besim a jeho britský komplic uvažovali aj o ďalšom útoku, pri ktorom by na kenguru umiestnili výbušniny, namaľovali na ňu symbol IS a vypustili na austrálskych policajtov.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.