< sekcia Zahraničie

Austráliu čakajú v júli predčasné voľby

Na archívnej snímke Malcolm Turnbul. Foto: TASR/AP

Ak by sa po voľbách dostali k moci opoziční labouristi, Austrália by menila premiéra už po piaty raz za ostatných šesť rokov.

Canberra 4. mája (TASR) - Predčasné parlamentné voľby v Austrálii sa budú konať 2. júla. Oznámil to dnes premiér Malcolm Turnbull s tým, že s týmto návrhom oboznámi počas nadchádzajúceho víkendu generálneho guvernéra Petera Cosgrova. Informovala o tom agentúra AP.

Ak by sa po voľbách dostali k moci opoziční labouristi, Austrália by menila premiéra už po piaty raz za ostatných šesť rokov. Turnbull nahradil nepopulárneho Tonyho Abbotta na čele vlády okolo stredopravej Liberálnej strany iba v septembri - dva roky po zvolení koaličnej vlády. Výmena premiéra nakrátko pomohla vláde v prieskumoch verejnej mienky, ale najnovšie prieskumy ukazujú vyrovnané pozície liberálov a labouristov.

Turnbull sa rozhodol pre predčasné voľby po tom, čo senát odmietol schváliť zákon umožňujúci vláde vytvoriť Austrálsku stavebnú komisiu. Tá mala dohliadať na stavebný priemysel. Komisiu s rovnakým názvom rozpustili labouristi v roku 2012.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.