< sekcia Zahraničie

Austrálsky vicepremiér oznámil, že v pondelok odstúpi z funkcie

Na archívnej snímke austrálsky vicepremiér Barnaby Joyce. Foto: TASR/AP

O svojom rozhodnutí austrálsky vicepremiér podľa vlastných slov už skôr upovedomil Mathiasa Cormanna, momentálne zastupujúceho premiéra Malcolma Turnbulla, ktorý je na návšteve USA.

Sydney 23. februára (TASR) - Podpredseda austrálskej vlády Barnaby Joyce v piatok oznámil, že po "litániách obvinení" vrátane jedného zo sexuálneho obťažovania, odstúpi na budúci týždeň zo svojej funkcie. Informovala o tom agentúra DPA.

"V pondelok ráno, v miestnosti strany (na zasadnutí), odstúpim z funkcie lídra Národnej strany i vicepremiéra Austrálie," povedal Joyce v piatok médiám v austrálskom meste Armidale. Dodal, že strana si na zasadnutí zvolí nového predsedu.

O svojom rozhodnutí austrálsky vicepremiér podľa vlastných slov už skôr upovedomil Mathiasa Cormanna, momentálne zastupujúceho premiéra Malcolma Turnbulla, ktorý je na návšteve USA.

Barnaby Joyce (50) sa už vlani musel nakrátko vzdať svojej funkcie podpredsedu vlády. V čase parlamentných volieb z roku 2016 mal totiž dvojaké občianstvo, čím porušil austrálsku ústavu.

V roku 2015 zase na seba tento politik zase upriamil pozornosť tým, že amerického herca Johnnyho Deppa vyzval, aby svojich dvoch yorkshirských teriérov čo najrýchlejšie odviezol z krajiny. Depp totiž porušil prísne karanténne opatrenia platiace v Austrálii pre dovezené zvieratá a jeho psom tak v tejto krajine hrozili utratením.

Joyce zároveň už dlhšie čelil tlaku na odstúpenie z pozície predsedu Národnej strany Austrálie. Politik sa stal v ostatných dvoch týždňoch predmetom záujmu austrálskej verejnosti i v súvislosti s aférou, ktorú mal so svojou o 17 rokov mladšou bývalou mediálnou poradkyňou Vikki Campion, s ktorou momentálne čaká dieťa.

Austrálsky premiér Turnbull v tejto súvislosti verejne kritizoval Joyceov "šokujúco mylný úsudok" a dodal, že členom vlády by malo byť zakázané mať pohlavný styk so svojimi zamestnancami. Joyce jeho slová označil za "nevhodné" a "zbytočné".

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.