< sekcia Zahraničie

Belgicko a najmä Brusel ochromil štrajk zamestnancov verejnej dopravy

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Štrajk zvolali odborárske organizácie v oblasti dopravy na protest proti politike federálnej vlády, ktorú obviňujú z nedostatočnej podpory pre sektor verejných služieb.

Brusel 10. októbra (TASR) - Belgicko a najmä metropola krajiny Brusel sú od pondelka večera do dnešnej 22.00 h ochromené masovým štrajkom zamestnancov hromadnej dopravy. Štrajk zvolali odborárske organizácie v oblasti dopravy na protest proti politike federálnej vlády, ktorú obviňujú z nedostatočnej podpory pre sektor verejných služieb.

Podľa tlačovej agentúry Belga odborári vinia federálnu vládu zo zníženia rozpočtov pre verejné služby, z nedostatku investícií na rozvoj a z povoľovania privatizácie verejných podnikov.

Hlavným organizátorom štrajku sú odborári zo Socialistickej únie verejných služieb (CGSP), ku ktorým sa tento raz nepridali odborové centrály liberálov a kresťanských demokratov.

Predseda CGSP Michel Meyer v rozhovore pre televíziu RTBF uviedol, že pre štrajk sa rozhodli v deň, keď predseda federálnej vlády Charles Michel bude v parlamente hovoriť o vládnom programe.

Štrajk nemá podobu znefunkčnenia prostriedkov hromadnej dopravy na území celého štátu - vlakové obmedzenia sú hlásené najmä vo frankofónnom Valónsku, kde došlo k mnohým výpadkom medzi Bruselom a väčšími mestami ako Namur, Liege, Arlon, Mons a Tournai.

Vážna je aj dopravná situácia v Bruseli, kde zo štyroch liniek metra premáva v obmedzenom časovom režime len jedna. V tomto vyše miliónovom meste bude cez deň fungovať len šesť električkových spojení a dve autobusové linky, čo vážne ochromuje každodenný život metropoly.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.