Zahraničie

Belgicko v rámci OECD len slabo priťahuje kvalifikovaných migrantov

TASR, 16. augusta 2017 14:09

Príťažlivosť krajiny pre príchod vysokokvalifikovaných migrantov určujú podľa štúdie tri zásadné faktory: výška priemernej mzdy, angličtina ako dorozumievací jazyk a nízke priemerné daňové zaťaženie.

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Brusel 16. augusta (TASR) - Belgicko ani zďaleka nepatrí medzi popredné európske krajiny, ktoré dokážu prilákať vysokokvalifikovaných migrantov. Podľa tlačovej agentúry Belga to naznačila dnes zverejnená medzinárodná porovnávacia štúdia berlínskeho Ústavu ekonomickej práce.

Štúdia naznačila všeobecne nízky podiel vysoko kvalifikovaných migrantov - okolo 24 percent z celkového počtu migrantov prichádzajúcich do krajín EÚ a OECD. Tento podiel sa za posledné desaťročie (2001-2011) nezvýšil.

Prieskum ukázal, že najviac vysokokvalifikovaných migrantov dokážu pritiahnuť Kanada (55 percent), Spojené kráľovstvo (48 percent) a Austrália (43 percent). Spomedzi krajín EÚ je to najmä Írsko (39 percent). V Holandsku a vo Francúzsku je pomer okolo 24 percent, kým v Nemecku len 19 percent.

Príťažlivosť krajiny pre príchod vysokokvalifikovaných migrantov určujú podľa štúdie tri zásadné faktory: výška priemernej mzdy, angličtina ako dorozumievací jazyk a nízke priemerné daňové zaťaženie. Belgicko má podľa agentúry Belga pomerne zlé vyhliadky v porovnaní s ostatnými krajinami OECD.

V Belgicku by podľa tejto štúdie malo byť v roku 2030 vyše 40 percent vysokokvalifikovanej pracovnej sily, pričom podiel nedostatočne kvalifikovaných odborníkov by mal klesnúť pod hranicu 20 percent.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 21:26

Vatikán vyhnal bezdomovcov cez deň z Námestia sv. Petra
V rímskych uliciach v okolí Vatikánu sa po zvolení pápeža Františka do čela katolíckej cirkvi v roku 2013 zdržiavalo čoraz viac bezdomovcov.

sk
dnes 21:11

Nemeckí politici dostali výhražné listy so žiletkami a bielym práškom
Podobný list doručili domov vraj aj spolkovej kancelárke Angele Merkelovej.

sk
dnes 21:08

Českej novinárke ukradli z bytu dokumenty
Prípad začala ešte v stredu vyšetrovať pražská kriminálna polícia.

sk

Najčítanejšie Zahraničie

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac