Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 5. máj 2024Meniny má Lesia a Lesana
< sekcia Zahraničie

Belgický parlament chce meniť ústavu pre účinnejší boj s terorizmom

Ilustračné foto, belgická polícia Foto: TASR/AP

Medzi navrhnutými opatreniami je aj zmienka o revízii ústavy, ktorá by umožnila vyšetrovacím orgánom predĺžiť dočasnú väzbu osôb podozrivých z teroristickej činnosti až na 72 hodín.

Brusel 26. novembra (TASR) - Belgický parlament oznámil, že na dnešnom plenárnom zasadnutí zriadi osobitnú komisiu pre boj proti terorizmu. Pred komisiu sa budú musieť dostaviť všetci ministri, ktorých kompetencie sa týkajú tejto oblasti. Komisia rovnako zváži potrebu legislatívnych zmien vrátane zmeny ústavy, ak má fungovať navrhnutý súbor 18 opatrení na boj proti terorizmu, ktoré navrhla federálna vláda.

Medzi navrhnutými opatreniami je aj zmienka o revízii ústavy, ktorá by umožnila vyšetrovacím orgánom predĺžiť dočasnú väzbu osôb podozrivých z teroristickej činnosti až na 72 hodín. V súčasnosti je podľa článku 12 ústavy možná iba 24-hodinová väzba.

Ďalšie legislatívne zmeny sa týkajú domových prehliadok a policajných razií. Platný zákon zakazuje domové prehliadky medzi 21.00 h večer a 5.00 h ráno. Vyšetrovacie orgány v prípade teroristických trestných činov žiadajú možnosť časovo neobmedzených zásahov, počas celých 24 hodín.

Nové právne úpravy už predvídajú uväznenie takzvaných zahraničných bojovníkov, čiže občanov krajiny, ktorí odišli bojovať do Sýrie alebo Iraku, po ich návrate do Belgicka.

Belgická vláda chce takisto uplatňovať systém zbierania údajov o všetkých cestujúcich v doprave, vrátane leteckej dopravy, a to aj bez toho, aby počkala na rozhodnutie Európskej únie v tejto oblasti.

Mnohé z opatrení, ktoré presadzuje vláda, sú predmetom diskusií o rovnováhe medzi slobodou a bezpečnosťou občanov.

Parlament sa ako prvý krok rozhodol urobiť prehľad o činnosti polície a spravodajských služieb, aby sa zistilo, či z ich strany došlo k nejakým chybám a či sa niektorým udalostiam dalo predísť. Výsledky tohto prieskumu chce parlament ohlásiť do konca februára 2016. Ďalším krokom je vytvorenie Protiteroristického výboru, čiže špecializovanej skupiny v parlamente, ktorej úlohou bude dohliadať na zlepšenie právneho systému, súdneho systému a tajných služieb, aby bolo možné účinnejšie bojovať proti terorizmu.