Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 14. máj 2024Meniny má Bonifác
< sekcia Zahraničie

Benátkam hrozí nárast morskej hladiny o viac než jeden meter

Výletná loď MSC Orchestra sa plaví kanálom Giudecca, ktorý sa nachádza pre Námestím sv. Marka v Benátkach 3. júna 2021. Do Benátok priplávala vo štvrtok prvá výletná loď od vypuknutia koronavírusovej pandémie. Naposledy v tejto vyhľadávanej turistickej destinácii kotvili výletné lode pred 17 mesiacmi. Foto: TASR/AP

Benátky v novembri 2019 zažili najhoršie záplavy za posledných vyše 50 rokov, keď hladina vody v lagúne vystúpila na 1,87 metra.

Rím 3. septembra (TASR) - Talianski vedci varovali, že Benátkam by v nadchádzajúcich desaťročiach mohlo hroziť zvýšenie morskej hladiny až o viac než jeden meter. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA.

Štúdia publikovaná v odbornom časopise Natural Hazards and Earth System Science uvádza, že ak sa klimatická zmena výrazne nespomalí, do roku 2100 sa predpokladá zvýšenie morskej hladiny až o 120 centimetrov. Extrémny scenár počíta dokonca s nárastom hladiny až o 170 centimetrov.

Vedci varovali, že stúpajúca hladina mora musí byť urgentne zohľadnená v územnom pláne Benátok.

Vlani v júli Benátky úspešne vyskúšali nový protipovodňový systém nazvaný Mojžiš (MOSE, akronym z talianskeho názvu Modulo Sperimentale Elettromeccanico) pozostávajúci z 78 bariér, ktoré je v prípade potreby možné zdvihnúť pomocou natlakovaného vzduchu a vytvoriť tak hrádzu. Benátky má chrániť pred prílivovými vlnami siahajúcimi až do výšky troch metrov.

Vedci však tvrdia, že mesto by bariéry ochránili len vtedy, ak by zostali od roku 2075 po väčšinu roka zdvihnuté.

Napriek tomu by to mohlo podľa expertov spôsobiť viac škody ako úžitku, pretože citlivý ekosystém benátskej lagúny by bol dlhodobým používaním bariér poškodený, čo by malo negatívne dôsledky pre miestne hospodárstvo.

Benátky v novembri 2019 zažili najhoršie záplavy za posledných vyše 50 rokov, keď hladina vody v lagúne vystúpila na 1,87 metra.

Štúdia vznikla v spolupráci univerzít v Benátkach a Lecce a talianskym inštitútom morskej biológie.