Zahraničie

M. Beňová kritizuje obmedzovanie voľného pohybu osôb v rámci EÚ

TASR, 15. januára 2014 17:10

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) budú diskutovať o návrhoch predstaviteľov Veľkej Británie, ktoré sa týkajú obmedzení voľného pohybu pracovnej sily medzi členskými štátmi Spoločenstva.

Bratislava/Brusel 15. januára (TASR) – Obmedzovanie voľného pohybu osôb v rámci Európskej únie (EÚ), ako ho navrhujú predstavitelia Veľkej Británie, nie je správne. Vyhlásila to dnes europoslankyňa Monika Flašíková Beňová.
Monika Flašíková Beňová Foto: TASR/Michal Svítok

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) budú diskutovať o návrhoch predstaviteľov Veľkej Británie, ktoré sa týkajú obmedzení voľného pohybu pracovnej sily medzi členskými štátmi Spoločenstva.

Motívom je zámer britského premiéra Davida Camerona obmedziť prístup imigrantov k sociálnym dávkam, ako aj možnosť ľudí sťahovať sa z chudobnejších častí EÚ do vyspelejších krajín.

Tieto návrhy sú podľa Flašíkovej Beňovej v ostrom kontraste s deklarovanými cieľmi Európskej Komisie, ktorá chce v praxi aktívne presadzovať, aby občania EÚ mohli pracovať a žiť v ktoromkoľvek jej členskom štáte, podľa vlastného uváženia. Dodáva, že voľný pohyb občanov EÚ je neoddeliteľnou súčasťou fungovania jej jednotného trhu a podľa viacerých prieskumov ho viac ako polovica Európanov považuje za jej najpozitívnejší úspech. "Voľný pohyb občanov a pracovnej sily v rámci EÚ sa ukázal ako jednoznačne hospodársky prospešný," uviedla Flašíková Beňová, podľa ktorej je súčasná diskusia do veľkej miery ovplyvňovaná populizmom.

"V mnohých krajinách ide o vnútropolitickú tému spôsobenú výrazným nárastom popularity euroskeptických či xenofóbnych strán," poznamenala Flašíková Beňová s tým, že predstavitelia štandardných politických subjektov v daných štátoch sú na tieto nálady v spoločnosti nútení reagovať.

"Obmedzovanie výdobytkov, na ktorých EÚ stojí, medzi ktoré voľný pohyb osôb nepochybne patrí, nepovažujem za správne riešenie," zdôraznila europoslankyňa a dodala, že k danej téme navyše nemožno pristupovať selektívne. "Obmedzenia predsa nemôžu platiť len v jednom alebo niekoľkých vybraných členských štátoch, museli by sa vzťahovať na Spoločenstvo ako celok. To by si vyžadovalo naozaj veľmi širokú diskusiu," uzavrela europoslankyňa s tým, že niektoré členské štáty si asi dostatočne neuvedomujú, že nemôžu na jednej strane využívať mnohé výhody spoločného trhu a na druhej sa brániť plneniu povinností a záväzkov z neho vyplývajúcich.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 8:12

V Mexiku v kamióne objavili takmer 130 migrantov
Zo 126 migrantov pochádzalo 119 z Hondurasu a Guatemaly. Podľa mexickej polície sa vozidlo plné ľudí našlo v sobotu v meste Alto Lucero.

sk
dnes 7:17

USA a Južná Kórea začali spoločné vojenské cvičenie
Prezident USA Donald Trump sa tento mesiac už skôr zaprisahal, že na agresiu Severnej Kórey odpovie "ohňom a zúrivosťou, akú svet ešte nezažil".

sk
dnes 6:41

Po útokoch v Katalánsku je v nemocniciach ešte 51 zranených
Útoky v Barcelone a Cambrilse si vyžiadali 14 obetí na životoch a vyše 120 zranených. Katalánska regionálna vláda dnes informovala, že stav desiatich hospitalizovaných je kritický.

sk

Najčítanejšie Zahraničie

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac