Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 15. máj 2024Meniny má Žofia
< sekcia Zahraničie

Bezpečnostná rada OSN odsúdila popravy politických väzňov v Mjanmarsku

Na archívnej snímke z 13. januára 2012 prodemokratický aktivista Ťjo Min Juo, ktorého vítajú po prepustení z väzenia manželka a dcéra na letisku v Rangúne. Foto: TASR/AP

Štvoricu väzňov, odsúdených vojenskými tribunálmi bez možnosti podania odvolania, popravili obesením počas uplynulého víkendu.

New York 28. júla (TASR) - Bezpečnostná rada (BR) OSN v stredu jednomyseľne odsúdila nedávne popravy štyroch mjanmarských politických väzňov. Vyzvala pritom všetky strany konfliktu v Mjanmarsku, aby sa vzdali násilia a rešpektovali ľudské práva a princípy právneho štátu.

Za príslušné vyhlásenie hlasovalo všetkých 15 členov Bezpečnostnej rady OSN, ktorí zároveň vyjadrili podporu plánu Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) na obnovenie mieru a stability v Mjanmarsku.

Vyhlásenie podporila aj Čína - hlavný obchodný partner a dlhodobý spojenec Mjanmarska.

Štvoricu väzňov, odsúdených vojenskými tribunálmi bez možnosti podania odvolania, popravili obesením počas uplynulého víkendu. Išlo o prvé popravy v tejto krajine juhovýchodnej Ázie za niekoľko desaťročí.

Medzi štvoricou obesených bol bývalý poslanec strany zosadenej líderky Aun Schan Su Ťij, známy prodemokratický aktivista a dvaja muži obvinení zo zabitia predpokladanej udavačky spolupracujúcej s mjanmarskou vojenskou juntou.

Popravy v Mjanmarsku odsúdili Spojené štáty aj medzinárodné organizácie na ochranu ľudských práv Human Rights Watch a Amnesty International.

Amnesty zároveň varovala, že v Mjanmarsku je v súčasnosti v cele smrti približne 100 ľudí odsúdených v procesoch iniciovaných tamojšou juntou, ktorá sa chopila moci pri vlaňajšom prevrate.

Mjanmarská armáda vo februári 2021 zosadila legálne zvolenú líderku Aun Schan Su Ťij. Krajinou odvtedy zmietajú násilnosti a boje medzi juntou a jej odporcami, ktoré si vyžiadali už tisíce životov. Ďalšie státisíce museli opustiť svoje domovy a približne 12.000 ľudí skončilo za mrežami.