Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav
< sekcia Zahraničie

Boje vo východnej časti Aleppa si v piatok vyžiadali ďalších 31 obetí

Ilustračné foto. Foto: TASR AP

Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) spresnilo, že najmenej 18 spomedzi spomínaných civilných obetí zahynulo počas náletov neidentifikovaných lietadiel.

Bejrút 1. októbra (TASR) - Boje medzi sýrskymi vládnymi vojakmi a povstalcami si v piatok v Aleppe na severe Sýrie vyžiadali životy ďalších najmenej 31 civilistov. Informovala o tom agentúra DPA.

Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) spresnilo, že najmenej 18 spomedzi spomínaných civilných obetí zahynulo počas náletov neidentifikovaných lietadiel na povstalcami obsadené štvrte v severnom cípe východnej časti Aleppa.

Toto bombardovanie, pripisované vládnym silám a lietadlám ich ruských spojencov, zhoršilo humanitárnu situáciu v Aleppe. Podľa SOHR miestne nemocnice nie sú schopné zvládať rastúci počet zranených pri nedostatku zdravotníckeho materiálu a ďalších zásob.

Ďalších 13 civilistov prišlo o život, keď povstalci z diel ostreľovali tie časti Aleppa, ktoré majú pod kontrolou vládne jednotky.

Sýrsky režim spustil v piatok novú ofenzívu v severovýchodnej časti Aleppa, pričom sa za pomoci ruských náletov snaží zovrieť povstalecké jednotky.

Podľa miestneho aktivistu sa povstalcom podarilo zastaviť postup vládnych síl vo štvrti, kde sa nachádza hlavný zdroj pitnej vody pre Aleppo. Po mohutnom bombardovaní je však vodný zdroj mimo prevádzky. "Nemáme kapacity na opravu," uviedol aktivista.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v noci nadnes zopakovala výzvu k obom bojujúcim stranám, aby umožnili evakuáciu chorých a ranených z východnej časti Aleppa. WHO žiada aj prístup lekárov do mesta a zastavenie útokov na nemocnice. Skutočnosť, že populácia mesta nemá prístup k lekárskej starostlivosti, jedlu a vode, je prejavom "neospravedlniteľnej krutosti," uviedol Pete Salama, ktorý vo WHO koordinuje programy urgentnej lekárskej pomoci.

Podľa odhadov vo východnej časti Aleppa kontrolovanej vládnymi jednotkami uviazlo približne 300.000 ľudí, ktorým chýbajú základné potreby, vrátane potravín, liekov a elektriny.

Boje o Aleppo si za posledné dva týždne vyžiadali životy už viac ako 200 civilistov. Zničených bolo množstvo budov.

SOHR prinieslo v piatok informáciu, že nálety sýrskych vládnych lietadiel a ich spojencov zabili za posledný rok celkovo 9364 ľudí. Medzi mŕtvymi sa nachádzajú civilisti i bojovníci, vrátane militantov z extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) a z frakcie teroristickej siete al-Káida. Ruská vláda tieto údaje odmietla.


OSN vyzvala na humanitárne prímerie


Organizácia Spojených národov v piatok znova vyzvala, aby v povstalcami ovládanej východnej časti Aleppa bolo každý týždeň na 48 hodín vyhlásené humanitárne prímerie.

Hovorca OSN Stéphane Dujarric dnes pred novinármi v New Yorku vysvetlil, že takéto prímerie má "minimálne" umožniť dopraviť do východnej časti Aleppa humanitárnu pomoc, evakuovať odtiaľ ľudí v kritickom stave a dať civilistom možnosť odpočinúť si od bombardovania a útokov.

Dujarric skonštatoval, že "východné Aleppo, kde podľa odhadov žije 275.000 ľudí, je teraz vyhlásené za obkľúčené".

Zopakoval tiež výzvu OSN na zastavenie cieľ nerozlišujúceho bombardovania a ostreľovania, pričom poukázal na stále prichádzajúce správy o náletoch na východnú časť Aleppa a ďalšie oblasti, ktoré si vyžiadali obete v radoch civilistov.

Dujarric informoval, že náletmi a bojmi bola v meste výrazne poškodená aj občianska infraštruktúra, vrátane vodovodnej siete, zdravotných zariadení a pekární.

Zdôraznil, že newyorské sídlo OSN a jeho partneri sú pripravení dopraviť do Aleppa humanitárnu pomoc ihneď po tom, ako to podmienky umožnia.

Dujarric súčasne informoval, že OSN chce plne objasniť posledný útok na humanitárny konvoj v Sýrii, preto vytvorila vyšetrovaciu komisiu. Útok sa odohral 19. septembra na západe severosýrskej provincie Aleppo a zahynulo pri ňom najmenej 18 ľudí. Washington zo zodpovednosti za útok obvinil Moskvu, ktorá to odmieta.

Úlohou zriadenej komisie je prešetriť okolnosti útoku a podať o tom správu generálnemu tajomníkovi Pan Ki-munovi, ktorý potom rozhodne o ďalších krokoch. Pan podľa Dujarrica žiada všetky zainteresované strany, aby s komisiou plne spolupracovali.