Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 23. máj 2024Meniny má Želmíra
< sekcia Zahraničie

Bojovníci za práva aborigénov chcú zmeniť termín osláv Dňa Austrálie

Aborigéni, ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Pre mnohých aborigénov, ktorých predkovia na kontinente žili už pred 50.000 rokmi, je 26. január "Dňom invázie", ktorou sa začala britská kolonizácia a brutalita voči pôvodnému obyvateľstvu.

Melbourne 26. januára (TASR) - Tisíce Austrálčanov sa dnes vydali do ulíc mesta Melbourne na protestný pochod, ktorým sa domáhajú zmeny dátumu Dňa Austrálie, keď jeho súčasný termín - 26. január - pripomína príchod bielych osadníkov a začiatok neprávostí páchaných na pôvodnom obyvateľstve kontinentu.

Pre mnohých aborigénov, ktorých predkovia na kontinente žili už pred 50.000 rokmi, je 26. január "Dňom invázie", ktorou sa začala britská kolonizácia a brutalita voči pôvodnému obyvateľstvu.

Podobné pochody sa dnes konali aj v mestách Sydney, Brisbane, Adelaide a Perth. Väčšina pochodov mala pokojný priebeh, len v Sydney došlo k potýčkam medzi políciou a demonštrantmi. Polícia zadržala 20-ročného muža. Jeden demonštrant a jeden policajt utrpeli zranenia, informovala polícia štátu Nový Južný Wales.

Austrálsky premiér Malcolm Turnbull uviedol, že nepodporuje zmenu dátumu Dňa Austrálie, ktorý sa v krajine zvyčajne slávi rôznymi kultúrnymi podujatiami pre verejnosť, piknikmi i tradičným ohňostrojom nad prístavom v Sydney.

Dnešné protesty sa odohrali v situácii, keď Austrália čelí nárastu krajne pravicovej nacionalistickej politiky, čo je trend podobný tomu, aký zažívajú Spojené štáty i Európa. V Austrálii je teraz veľmi malá politická vôľa na diskusiu o právach pôvodného obyvateľstva.

Pôvodní obyvatelia Austrálie získali austrálske občianstvo až v roku 1967 na základe výsledku referenda. Diskusia o tom, či ich uznať v ústave ako prvých obyvateľov tejto krajiny, trvá už celé roky.

Aborigéni, ktorí žili pred príchodom Európanov v 18. storočí kočovným spôsobom života, tvoria okolo 2,3 percenta austrálskej populácie. Aj 40 rokov po spomínanom referende zostávajú najviac znevýhodnenou skupinou obyvateľstva. Žijú v odľahlých oblastiach krajiny, majú zlý prístup k zdravotnej starostlivosti a v porovnaní s ostatnými Austrálčanmi žijú v priemere o 17 rokov kratšie. Čelia aj vysokej miere nezamestnanosti a alkoholizmu.