< sekcia Zahraničie

Boris Johnson prirovnal Rusko k starovekej Sparte

Britský minister zahraničných vecí Boris Johnson Foto: TASR/AP

Výrok prišiel iba niekoľko dní pred jeho cestou do Moskvy, informovala v nedeľu agentúra TASS.

Londýn 17. decembra (TASR) - Britský minister zahraničných vecí Boris Johnson prirovnal Rusko k "uzavretej a nevľúdnej" starovekej Sparte, hoci zdôraznil, že je nevyhnutné s ním spolupracovať. Johnsonov výrok prišiel iba niekoľko dní pred jeho cestou do Moskvy, informovala v nedeľu agentúra TASS.

"Čítal som Thúkydidésove dejiny peloponézskej vojny. Bolo mi jasné, že demokracia, otvorenosť, kultúra a civilizácia Atén predstavovali analógiu k Spojeným štátom a k Západu. Rusko bolo pre mňa zasa uzavreté, nevľúdne, militaristické a protidemokratické - ako Sparta," uviedol Johnson pre denník The Sunday Times.

"Keď padol Berlínsky múr, nastal výnimočný moment nádeje na zmenu a náhle bolo všetko veľmi odlišné. Dnes už viem, že išlo o úplnú ilúziu. Rusko sa totiž od skončenia studenej vojny nikdy nesprávalo voči Spojenému kráľovstvu či západným záujmom tak nepriateľsky ako teraz," dodal šéf britskej diplomacie.

Johnson hovoril o udalostiach na Kryme z roku 2014 ako o príklade zmieneného nepriateľstva, a zmienil aj "destabilizujúce aktivity" Moskvy na Balkáne. Súčasné vzťahy s Kremľom však zároveň označil za tragédiu. Podľa britského periodika má Johnson odcestovať na návštevu Ruska vo štvrtok.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí na Johnsonov výrok reagovalo slovami: "Vojny medzi Aténami a Spartou oslabili staroveké Grécko, čo využili Peržania a Macedónci. Dnešné rozbroje, ktoré vyvoláva a podporuje Západ, vrátane tých na európskom svetadiele, nepochybne oslabujú západnú civilizáciu a vystavujú ju hrozbám, akou je napríklad Islamský štát."

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.