Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 15. máj 2024Meniny má Žofia
< sekcia Zahraničie

Borrell: Čína nedodržiava záväzky z rokovaní o investičnej dohode

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell počas tlačovej konferenci. Foto: TASR/AP

Šéf európskej diplomacie tiež potvrdil, že summit EÚ - Čína, ktorý bol naplánovaný v septembri v nemeckom meste Lipsko, bol kvôli pandémii nového koronavírusu odložený na neskorší dátum.

Brusel 9. júna (TASR) - Šéf zahraničnej politiky Európskej únie Josep Borrell obvinil v utorok Čínu z neplnenia záväzkov obsiahnutých v doterajších rokovaniach o plánovanej rozsiahlej dvojstrannej investičnej dohode. Uviedla to tlačová agentúra DPA.

Podľa vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku v minulom roku sa nepodarilo dosiahnuť dostatočný pokrok v takých otázkach, ako sú prístup na trh, reciprocita a ubezpečenie o normách. Borrell to povedal po skončení utorňajších rozhovorov s čínskym ministrom zahraničných vecí Wang Im.

Borrell dodal, že obe strany sa zhodli na potrebe posunúť vpred rokovania o zvyšných oblastiach, v ktorých pretrvávajú nezhody, zároveň však priznal, že neočakáva "žiaden prielom" na rozhovoroch naplánovaných na koniec júna. Tých sa má zúčastniť čínsky premiér Li Kche-čchiang, predseda Európskej rady Charles Michel a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Šéf európskej diplomacie tiež potvrdil, že summit EÚ - Čína, ktorý bol naplánovaný v septembri v nemeckom meste Lipsko, bol kvôli pandémii nového koronavírusu odložený na neskorší dátum.

EÚ a Čína začali rokovania o veľkej investičnej dohode ešte v roku 2014. V rámci tejto dohody Únia chce, aby Čína otvorila svoj trh pre zahraničných investorov, zabezpečila väčšiu transparentnosť a ponúkla spravodlivé podmienky pre európske spoločnosti pôsobiace v Číne, kde fungujú mnohé štátom podporované podniky.

Obe strany sú aj napriek rozdielnym názorom v záležitostiach týkajúcich sa od obchodu až po ľudské práva potenciálnymi spojencami v boji proti protekcionizmu a obchodnej politike USA a presadzujú globálny obchodný poriadok založený na pravidlách.

Obchodné a hospodárske vzťahy medzi USA, EÚ a Čínou tvoria dve tretiny svetovej ekonomiky.