< sekcia Zahraničie

Brazílsky exprezident sa má dobrovoľne prihlásiť na polícii

Brazílsky najvyšší súd vo štvrtok 5. apríla 2018 zamietol žiadosť bývalého prezidenta Luiza Inácia Lulu da Silvu ostať na slobode v čase pred októbrovými prezidentskými voľbami. Foto: TASR/AP

Sudca mu dal lehotu 24 hodín.

Sao Paolo 6. apríla (TASR) - Brazílsky federálny sudca Sérgio Moro vydal vo štvrtok zatýkací rozkaz na bývalého prezidenta krajiny Luiza Inácia Lulu da Silva, ktorý bol predtým uznaný za vinného v prípade korupcie. Informovala o tom televízna stanica Globo.

Podľa dokumentu Moro požaduje, aby sa Lula da Silva dobrovoľne dostavil na políciu v meste Curitiba v štáte Paraná na juhu Brazílie. Sudca mu dal lehotu 24 hodín, ktorá vyprší v piatok o 17.00 h miestneho času.

Sudca spresnil, že možnosť prihlásiť sa na polícii dal Lulovi da Silva vzhľadom na vysokú funkciu, ktorú v Brazílii zastával.

"Použitie pút je zakázané za každých okolností," dodal sudca v dokumente zverejnenom vo vysielaní televíziou.

Brazílsky najvyšší súd vo štvrtok zamietol žiadosť bývalého prezidenta, aby mohol ostať na slobode v čase pred októbrovými prezidentskými voľbami.

Exprezidenta (72) uznali v júli minulého roka za vinného z korupcie a prania špinavých peňazí a odsúdil ho na deväť a pol roka vo väzení. Súd v Porto Alegre tento verdikt v januári potvrdil a sprísnil mu trest na 12 rokov a jeden mesiac.

Obvinili ho aj zo snahy utajiť vlastníctvo luxusného apartmánu v meste Guaruja na pobreží Atlantického oceánu. Lula da Silva popieral, že by bol majiteľom spomínaného penthousu, ktorý podľa neho patril spoločnosti OAS. Táto firma bola jedným zo subjektov vyšetrovania v inom prípade rozsiahlej korupcie, ktoré sa sústredilo na štátnu ropnú spoločnosť Petrobras.

Exprezident bude po nástupe na výkon trestu väznený oddelene od ostatných odsúdených, aby "bola (takto) zachovaná jeho "morálna a fyzická integrita," uvádza sa vo vyhlásení sudcu Mora.

Luiz Inácio Lula da Silva bol prezidentom Brazílie v rokoch 2003-11.