Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 2. máj 2024Meniny má Žigmund
< sekcia Zahraničie

Brazílsky sudca odvolal dočasné zablokovanie Telegramu v celej krajine

Ilustračné foto Foto: TASR

Podľa sudcu Flavia Lucasa zablokovanie siete v celej krajine nie je primerané, pretože ovplyvňuje slobodu komunikácie tisícov ľudí, ktorí nemajú nič spoločné s vyšetrovanými skutočnosťami.

Rio de Janeiro 30. apríla (TASR) - Brazílsky sudca v sobotu odvolal dočasné zablokovanie sociálnej siete Telegram v celej krajine, ktoré tento týždeň nariadil súd po tom, čo materská spoločnosť Telegramu neposkytla brazílskym úradom požadované údaje o neonacistoch pôsobiacich na tejto sieti. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

Podľa sudcu Flavia Lucasa zablokovanie siete v celej krajine nie je primerané, pretože ovplyvňuje "slobodu komunikácie tisícov ľudí, ktorí nemajú nič spoločné s vyšetrovanými skutočnosťami". Sudca však nezrušil a potvrdil pokutu vo výške milión realov (približne 198.000 dolárov) denne, ktorú pôvodný súd sociálnej sieti udelil za to, že nespolupracuje s miestnymi úradmi.

Brazílsky minister spravodlivosti Flavio Dino minulý týždeň v súvislosti s nedávnou sériou útokov na brazílskych školách uviedol, že na Telegrame pôsobia skupiny zvané "Antisemitský front" a "Antisemitské hnutie", pričom dodal, že "to zohráva kľúčovú úlohu pri násilí, ktorého obeťou sa stávajú naše deti".

Začiatkom apríla zabil muž ozbrojený sekerou v jednej z brazílskych škôl štyri deti vo veku od štyroch do sedem rokov. V priebehu rovnakého týždňa sa odohrali ešte ďalšie dva útoky na školách, nevyžiadali si však obete na životoch.

V marci zabil 13-ročný chlapec učiteľa, na ktorého zaútočil nožom v škole v meste Sao Paolo.

Vlani v novembri zasa 16-ročný strelec pripravil o život štyroch ľudí a viac než desiatim ďalším spôsobil zranenia na dvoch školách v meste Aracruz na juhovýchode Brazílie. Brazílske médií vtedy s odkazom na policajné zdroje uviedli, že páchateľ na platforme Telegram komunikoval s antisemitskými skupinami.

Ako vyplýva z dokumentu brazílskeho súdu, vyšetrovatelia žiadali Telegram o poskytnutie osobných údajov členov dvoch antisemitských zoskupení operujúcich na tejto sieti. Spoločnosť však poskytla iba údaje administrátora jednej z týchto skupín, čo súd kvalifikoval ako "úmysel Telegramu nespolupracovať s prebiehajúcim vyšetrovaním".