< sekcia Zahraničie

Irak je oslobodený od Islamského štátu

Na archívnej snímke iracký premiér Hajdar Abádí vztyčuje národnú vlajku na hraničnom priechode so Sýriou, odkiaľ armáda vytlačila militantov Islamského štátu (IS) v meste Káim na západe Iraku 5. novembra 2017 Foto: TASR/AP

Abádí dodal, že iracké ozbrojené zložky majú kontrolu nad celým územím Iraku, keďže ovládli už aj pohraničie so Sýriou.

Bagdad 9. decembra (TASR) - Iracký premiér Hajdar Abádí v sobotu oznámil víťazstvo nad džihádistickou organizáciou Islamský štát (IS) v Iraku. Informovala o tom agentúra Reuters.

Abádí dodal, že iracké ozbrojené zložky majú kontrolu nad celým územím Iraku, keďže ovládli už aj pohraničie so Sýriou.

Celé územie Iraku je podľa Abádího oslobodené. "Ohlasujem koniec vojny proti IS," dodal.

Na tlačovej konferencii v Bagdade Abádí tiež vyhlásil, že "nepriateľ prišiel ničiť našu civilizáciu", Irak však "zvíťazil vďaka svojej jednote a rozhodnosti", pričom islamistov porazil za "krátky čas". Premiér tiež uviedol, že porážka IS v Iraku nie je víťazstvom "len pre Iračanov, ale aj pre Arabov, moslimov i svet".

Abádí predtým avizoval, že úplnú porážku Islamského štátu oznámi, keď sa skončia vojenské operácie IS v púštnych oblastiach na západe Iraku. Ich oslobodenie oznámili irackí šiitskí povstalci už koncom novembra. Obnovenie kontroly nad hranicou so Sýriou v celej jej dĺžke a tým aj nad celým Irakom deklaroval v sobotu generálplukovník Abdal Amír Rašíd Jaralláh.

Jednotky IS sa v lete roku 2014 zmocnili aj tretiny územia Iraku, pričom dobyli aj druhé najväčšie mesto krajiny - Mósul. Mósul bol oslobodený počas mohutnej operácie tento rok v lete, následne sa uskutočnili podobné vojenské operácie aj v menších mestách, ktoré obsadili islamisti.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.