Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 11. máj 2024Meniny má Blažena
< sekcia Zahraničie

Modul SLIM pristál na Mesiaci, solárne panely však nevyrábajú energiu

Členovia médií sledujú v piatok 19. januára 2024 v Sagamihara neďaleko Tokia ukážku operácie presného pristátia na Mesiaci pomocou kozmickej lode SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) v kampuse Japonskej agentúry pre výskum vesmíru (JAXA) Sagamihara. Foto: TASR/AP

Pristávací modul svoj zostup za pomoci motorov začal krátko po polnoci japonského času.

Tokio 19. januára (TASR) - Japonský pristávací modul SLIM pristál na povrchu Mesiaca a podarilo sa s ním nadviazať spojenie. Jeho solárne panely však nevyrábajú energiu, oznámila Japonská agentúra pre výskum vesmíru (JAXA). TASR správu prevzala z agentúry AFP.

JAXA potvrdila, že SLIM pristál na Mesiaci v sobotu o 0.20 h japonského času (piatok 16.20 h SEČ). Spojenie je nadviazané od pristátia, no solárne panely nevyrábajú energiu. Modul ju preto zatiaľ čerpá z batérie.

Pristávací modul svoj zostup za pomoci motorov začal krátko po polnoci japonského času. Klesal rýchlosťou približne 1700 metrov za sekundu, čo je približne sedemkrát rýchlejšie než dopravné lietadlo, uviedol profesor Osamu Mori z JAXA.

SLIM pri pristávaní využíval novú technológiu. V porovnaní s inými modulmi, ktoré na Mesiaci pristáli aj niekoľko kilometrov od plánovaného miesta, by odchýlka nemala prevýšiť 100 metrov. Zástupcovia JAXA na tlačovej konferencii dodali, že na ovedenie presnosti pristátia bude potrebná detailná analýza, ktorá istý čas potrvá.

Modul je výsledkom dvoch desaťročí práce v japonskej vesmírnej agentúre. Nosná raketa H2A odštartovala vlani začiatkom septembra. Na Mesiaci doteraz úspešne pristáli len zariadenia bývalého Sovietskeho zväzu, Spojených štátov, Číny a Indie.

Hlavným cieľom japonskej misie je otestovať novú pristávaciu technológiu. Tiež má skúmať pôvod Mesiaca a potvrdiť možnú prítomnosť vody, ktorá by sa podľa vedcov mohla v budúcnosti stať kľúčom k vybudovaniu základní. Povrch Mesiaca síce pripomína púšť, ale na póloch, kde je terén členitý a preniká tam málo slnečného svetla, sú aj oblasti, kde by sa podľa nich voda mohla nachádzať.