< sekcia Zahraničie

Sacharovovu cenu za slobodu myslenia získala venezuelská opozícia

Na archívnej snímke predseda venezuelského národného zhromaždenia Julio Borges (v strede). Foto: TASR/AP

Demokratickú opozíciu vo Venezuele podľa europoslancov predstavuje Národné zhromaždenie na čele s Juliom Borgesom a politickí väzni.

Brusel 26. októbra (TASR) - Tohtoročnú Sacharovovu cenu za slobodu myslenia, ktorú udeľuje Európsky parlament, získala venezuelská demokratická opozícia a politickí väzni v tejto krajine. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP.

Guy Verhofstadt z liberálnej frakcie ALDE v europarlamente uviedol, že "táto cena podporuje boj demokratických síl za demokratickú Venezuelu". Vyzval pritom "medzinárodné spoločenstvo, aby sa k nám pridalo v tomto boji za slobodu ľudu Venezuely".

Európsky parlament chce týmto ocenením odmeniť odvahu študentov a politikov bojujúcich za slobodu v čase, keď čelia represívnej vláde, uvádza AP.

Demokratickú opozíciu vo Venezuele podľa europoslancov predstavuje Národné zhromaždenie na čele s Juliom Borgesom a politickí väzni. Situácia vo Venezuele v oblasti demokracie, ľudských práv a sociálno-ekonomickej situácie sa dramaticky zhoršuje. Politickí väzni, ako aj demokratická opozícia vo Venezuele boli nominovaní na Sacharovovu cenu aj za rok 2015.

Cenu, ktorá pozostáva z certifikátu a finančnej odmeny vo výške 50.000 eur, udelia laureátovi 13. decembra 2017 na slávnostnej ceremónii v Štrasburgu. Ocenenie je pomenované po niekdajšom sovietskom disidentovi Andrejovi Sacharovovi.

Na dôležitosť ochrany ľudských práv prostredníctvom udeľovania Sacharovovej ceny za slobodu myslenia upozorňuje Európsky parlament od roku 1988. Cena sa udeľuje osobnostiam alebo organizáciám, ktoré výnimočným spôsobom prispeli k svetovému boju za ľudské práva.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.