< sekcia Zahraničie

Vietnamský prezident Quang zomrel na zriedkavý a nebezpečný vírus

Vietnamský prezident Tran Dai Quang, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Prezident upadol do kómy niekoľko hodín predtým, ako ho vo štvrtok popoludní hospitalizovali vo vojenskej nemocnici v Hanoji.

Hanoj 21. septembra (TASR) - Úradujúci vietnamský prezident Tran Dai Quang zomrel v piatok na zriedkavé vírusové ochorenie, ktorým sa nakazil ešte vlani. Informuje o tom agentúra AP.

Vietnamská televízia informovala, že v piatok o 10.05 h miestneho času podľahol vietnamský prezident "vážnej chorobe vo vojenskej nemocnici v Hanoji napriek snahe domácich a zahraničných lekárov a profesorov".

Server VnExpress priniesol vyjadrenie štátnej komisie zodpovednej za zdravie čelných predstaviteľov krajiny, podľa ktorej sa Quang v júli minulého roka nakazil vzácnym a nebezpečným vírusom. Podstúpil špeciálnu liečbu v Japonsku, ktoré z tohto dôvodu navštívil v poslednom období šesťkrát.

Prezident upadol do kómy niekoľko hodín predtým, ako ho vo štvrtok popoludní hospitalizovali vo vojenskej nemocnici v Hanoji. Na verejnosti sa naposledy objavil v stredu na zjazde politbyra vládnucej komunistickej strany a na recepcii pre čínsku delegáciu.

Americký veľvyslanec vo Vietname Daniel Kritebrink ocenil Quangov prínos k utužovaniu vzťahov medzi Vietnamom a Spojenými štátmi. Minulý rok v novembri v Hanoji privítal Quang amerického prezidenta Donalda Trumpa a zaslúžil sa aj o zlepšenie dodržiavania ľudských práv v krajine. Vietnamský parlament má zasadať na budúci mesiac, kedy sa očakáva voľba jeho nástupcu.

Quang bol síce formálne hlavou Vietnamu, o moc sa však delil s generálnym tajomníkom komunistickej strany Nguyenom Phuom Trongom a premiérom Nguyenom Xuanom Phúcom.

Prezidentom sa stal 2. apríla 2016. Jeho voľba v parlamente však bola len formálna, pretože do tejto funkcie si ho predtým vybrali delegáti zjazdu komunistickej strany.

Tran Dai Quang predtým pôsobil ako minister verejnej bezpečnosti (2011-2016) a zástupca šéfa komisie na prevenciu HIV/AIDS. Do Komunistickej strany Vietnamu vstúpil 26. júla 1980. Od roku 1997 bol členom jej politbyra a Ústredného výboru.

Quang sa narodil 12 októbra 1956 v provincii Ninh Binh ležiacej v severnej časti Vietnamu. Absolvoval policajnú školu a neskôr získal doktorát z práva a titul profesora v oblasti medzinárodných vzťahov. Bol ženatý.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.