Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 13. máj 2024Meniny má Servác
< sekcia Zahraničie

Na autobusovej zastávke sa našli tajné spisy britského rezortu obrany

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Zamestnanec rezortu obrany, ktorý citlivé spisy stratil, tento incident nahlásil minulý týždeň a ministerstvo následne spustilo vyšetrovanie, informovala britská stanica na svojej webstránke v nedeľu.

Londýn 27. júna (TASR) - Tajné dokumenty britského ministerstva obrany sa našli minulý týždeň pri autobusovej zastávke v grófstve Kent na juhovýchode Anglicka. Osoba, ktorá si želala zostať v anonymite, objavila 50 strán premočených spisov vrátane detailných informácií o britskom vojenskom plavidle HMS Defender v utorok a následne kontaktovala spravodajskú stanicu BBC.

Zamestnanec rezortu obrany, ktorý citlivé spisy stratil, tento incident nahlásil minulý týždeň a ministerstvo následne spustilo vyšetrovanie, informovala britská stanica na svojej webstránke v nedeľu.

Medzi dokumentmi boli informácie o možnej ruskej reakcii na stredajšie operácie britského torpédoborca pri pobreží Krymského polostrova, po ktorom ruská strana údajne vypálila varovné výstrely. Londýn očakával, že odozva Moskvy môže byť agresívna, vyplýva z dokumentov.

"Ako verejnosť očakáva, ministerstvo obrany plánuje dôkladne," uviedol hovorca rezortu s tým, že to zahŕňa "analýzu všetkých možných faktorov ovplyvňujúcich rozhodnutia týkajúce sa (vojenských) akcií".

Rusko uviedlo, že jedna z jeho vojenských lodí vypálila v stredu varovné výstrely a vojenské lietadlo zhodilo bomby na trasu britského plavidla, aby ho vyhnala z oblasti neďaleko Sevastopola. Británia tento popis situácie poprela a trvala na tom, že na jej loď sa nestrieľalo, pričom sa plavila v ukrajinských vodách.

Británia, tak ako väčšina medzinárodného spoločenstva, považuje Krym sa ukrajinské územie aj napriek jeho anektovaniu Ruskom v roku 2014. Britský premiér Boris Johnson vo štvrtok už skôr uviedol, že britský torpédoborec legálne operoval v medzinárodných vodách.

Ďalší z utajených dokumentov obsahoval plány o možnej britskej vojenskej prítomnosti v Afganistane po skončení operácií NATO pod vedením Spojených štátov.