< sekcia Zahraničie

Sedwill: Rusko tajne sledovalo Skripaľovcov už päť rokov

Na archívnej snímke zo 6. marca 218 policajti stoja pred domom bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa v anglickom meste Salisbury. Foto: TASR/AP

Skripaľovcov našli 4. marca v bezvedomí na lavičke v Salisbury po zasiahnutí nervovoparalytickou látkou.

Londýn 13. apríla (TASR) - Británia v piatok uviedla, že ruské tajné služby sledovali bývalého dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliju už najmenej päť rokov. Poradca britskej premiérky Theresy Mayovej pre národnú bezpečnosť Mark Sedwill poskytol túto informáciu v liste šéfovi Severoatlantickej aliancie Jensovi Stoltenbergovi.

V piatok zverejnenom liste sa píše, že ruská vojenská spravodajská služba sa zameriavala na e-mailové kontá oboch Skripaľovcov už od roku 2013. Podľa denníka Guardian sa v liste tiež uvádza, že Rusko testovalo využitie kľučiek od dverí ako spôsob roznesenia nervovoparalytickej látky.

Londýnska Metropolitná polícia koncom marca informovala, že Skripaľ a jeho dcéra Julija prišli prvýkrát do kontaktu s nervovovoparalytickou látkou novičok ešte vo svojom dome v anglickom Salisbury. K tomuto zisteniu dospeli detektívi na základe toho, že najväčšiu koncentráciu novičku objavili na vstupných dverách ich domu.

Mark Sedwill v liste Stoltenbergovi vysvetľuje, prečo sa britská vláda domnieva, že iba Rusko má technické možnosti, operatívne skúsenosti a motív pre uskutočnenie takéhoto útoku. Podľa agentúry DPA konštatuje, že Rusko vyprodukovalo za uplynulé desaťročie malé množstvo látky novičok v rámci programu využitia chemických zbraní, do ktorého bolo kedysi "úzko zapojený" aj prezident Vladimir Putin.

Skripaľovcov našli 4. marca v bezvedomí na lavičke v Salisbury po zasiahnutí nervovoparalytickou látkou. Británia obvinila z útoku ruskú vládu, ale Rusko svoju účasť na ňom popiera.

Juliju Skripaľovú (33) z nemocnice prepustili. Jej otec v nej zostáva, ale podľa britských zdravotníckych predstaviteľov sa jeho stav zlepšuje, dodáva agentúra AP.

Ruský veľvyslanec v Británii Alexandr Jakovenko odmietol piatkové obvinenia, že Rusko vyprodukovalo za uplynulé desaťročie malé množstvo látky novičok v rámci programu využitia chemických zbraní.

"Rusko zastavilo všetky chemické programy v roku 1992. V roku 2017 sme odstránili všetky chemické zbrane... Nevyrobili sme novičok, neskladovali sme novičok," povedal Jakovenko novinárom. Citovala ho agentúra DPA.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.