Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav
< sekcia Zahraničie

Prívrženci zotrvania Škótska v Spojenom kráľovstve majú prevahu

Pohľad na hranicu medzi Škótskom a Anglickom v Berwick-upon-Tweede 7. septembra 2014. Foto: TASR/AP

Škótski lojalisti pochodovali v sobotu za zotrvanie v Spojenom kráľovstve. Britský expremiér Blair verí, že Škótsko sa neodtrhne.

Edinburgh 13. septembra (TASR) - Približne 12.000 protestantských lojalistov zo Severného Írska a Škótska dnes pochodovalo centrom mesta Edinburgh, aby prejavili podporu udržaniu Škótska v Spojenom kráľovstve.

Lojalisti, pomenovaní podľa svojej oddanosti britskému trónu, mali bubny, flauty, tvrdé čierne klobúky a oranžové šerpy, uviedla tlačová agentúra Reuters.

Demonštranti vyhlásili, že ľudové hlasovanie o nezávislosti Škótska naplánované na 18. septembra ohrozuje ich kultúru a históriu.

"Berú vám vašu vlastnú históriu. Čo poviete svojim vnúčatám?"
položil otázku Jim Prentice, záhradník, ktorý pricestoval zo škótskeho Glasgowa, aby sa zapojil do pochodu.

Protestantský spolok Oranžský rád, ktorý vznikol v roku 1795 na ochranu záujmov protestantov v Írsku, tvrdí, že musí stáť po boku svojich škótskych bratov a chrániť jednotu Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska.

Pochodujúci Dave Hughes vyhlásil, že prišiel prejaviť súdržnosť so Spojeným kráľovstvom. Povedal: "Sme spolu 300 rokov. Funguje to, tak prečo to rozbíjať?"

Škótsko čaká referendum


Škótska podpora nezávislosti klesla, ukázal dnes prieskum verejnej mienky agentúry Survation. Zväčšil sa tak náskok zástancov zotrvania Škótska v Británii, len päť dní pred tým, ako budú Škóti v referende hlasovať o tom, či sa majú oddeliť od zvyšku Spojeného kráľovstva.

Prieskum agentúry Survation, uskutočnený pre kampaň "Lepšie spolu", dnes ukázal, že za zotrvanie Škótska v Spojenom kráľovstve je 54 percent opýtaných, pričom 46 percent respondentov plánuje hlasovať za odtrhnutie. Prieskum nebral do úvahy nerozhodnutých voličov, napísala agentúra Reuters.

Referendum o nezávislosti Škótska sa uskutoční 18. septembra. V mesiacoch pred začiatkom kampane prieskumy opakovane naznačovali, že referendum sa skončí porážkou nacionalistov. V ostatných týždňoch sa však rozdiel medzi oboma tábormi začal zmenšovať, čo vyvolalo veľké znepokojenie vedenia krajiny.

Predchádzajúci prieskum agentúry Survation v stredu 10. septembra ukázal, že zástancov zotrvania Škótska v Británii bolo 53 percent a zástancov nezávislosti 47 percent.

Expremiér T. Blair dúfa, že Škótsko bude hlasovať za zotrvanie v Británii

Tony Blair
Foto: TASR/AP Photo
Bývalý britský premiér Tony Blair dnes vyjadril nádej, že Škóti budú hlasovať proti nezávislosti. Blair uviedol, že rozpad Spojeného kráľovstva nebude rozumný krok.

Osud Spojeného kráľovstva je na ostrí noža, pretože prieskumy verejnej mienky ukazujú, že Škóti sú pomerne rovnako rozdelení na tábor zástancov zotrvania v Británii a na tábor podporovateľov nezávislosti, ktorý vedie nacionalistický líder Alex Salmond.

"Dúfam, že Škótsko bude hlasovať za to, aby zostalo súčasťou Spojeného kráľovstva," povedal Blair, ktorý sa narodil v Škótsku, na bezpečnostnej konferencii v ukrajinskom hlavnom meste Kyjev.

"S ohľadom na všetky dôvody uvádzané lídrami všetkých strán Spojeného kráľovstva, rozpad spojenectva medzi našimi krajinami v 21. storočí nebude rozumný - politicky, ekonomicky a dokonca ani emocionálne," vyhlásil britský expremiér.

Blair, ktorý zastával úrad britského premiéra v rokoch 1997-2007, sa väčšinou nezapájal do diskusie o nezávislosti Škótska, ale jeho predchodca, bývalý predseda vlády Gordon Brown, hral poprednú rolu v kampani za jednotnú Britániu.

Po získaní suverenity nečakajú oponentov žiadne represie, tvrdí škótsky premiér

Škótsky premiér Alex Salmond ubezpečil dnes verejnosť, že v prípade odhlasovania suverenity tejto krajiny v blížiacom sa referende nedôjde k žiadnym represiám voči tým, ktorí sa zasadzovali za zotrvanie Škótska v únii s Britániou. Informovala o tom agentúra AP.

"Po prípadnom víťazstve kampane za nezávislosť zostane národ jedným tímom. Neponecháme nevraživosti žiadny priestor," povedal Salmond po výroku bývalého podpredsedu Škótskej národnej strany (SNP) Jima Sillarsa o tom, že príde "deň zúčtovania s BP a bankami", ktoré varovali pred nezávislosťou Škótska.

Sillars v piatok pohrozil energetickému gigantu BP znárodnením, pričom dodal, že "kasínové dni" veľkých bánk sa skončia. "Lídri týchto spoločností sú bohatí ľudia spolčení s anglickým premiérom a ich záujmom je prostredníctvom klamstiev a prekrútených faktov ochudobňovať Škótsko," uviedol Sillars.

Dnes sa v Škótsku uskutočnili najväčšie politické kampane, a to z oboch táborov. Zhruba 15.000 protestantských oranžistov pochodovalo škótskou metropolou Edinburgh za zachovanie únie, zatiaľ čo približne 35.000 dobrovoľníkov hnutia za suverenitu zorganizovalo rozličné podujatia po celom Škótsku.

V historickom referende, ktoré sa uskutoční 18. septembra, budú voliči odpovedať na otázku: "Malo by sa Škótsko stať nezávislou krajinou?"