< sekcia Zahraničie

Briti, ktorí sa pripojili k IS, by mali byť vypátraní a zabití

Militantná skupina Islamský štát. Foto: TASR/AP

Podľa slov nového britského ministra obrany Gavina Williamsona, Briti, ktorí za účelom pripojiť sa k IS odišli do Sýrie alebo Iraku, nenávidia hodnoty svojej krajiny.

Londýn 7. decembra (TASR) - Briti, ktorí vstúpili do radov militantnej skupiny Islamský štát (IS) v Sýrii a Iraku, by mali byť dostihnutí a zabití. V rozhovore pre denník Daily Mail to v stredu vyhlásil nový britský minister obrany Gavin Williamson, ktorého cituje agentúra Reuters.

Podľa jeho slov Briti, ktorí za týmto účelom odišli do Sýrie alebo Iraku, nenávidia hodnoty svojej krajiny. Williamson zároveň navrhol, aby boli takéto osoby zlikvidované pomocou vzdušných útokov. Odhaduje sa, že v zmienených dvoch blízkovýchodných krajinách bojuje po boku IS približne 270 britských občanov.

"Je to veľmi jednoduché - mŕtvy terorista už nemôže Británii uškodiť. Mali by sme robiť všetko, čo je v našich silách, aby sme toto nebezpečenstvo eliminovali," povedal Williamson. Dodal, že Britom, ktorí sa spolčili s IS, by malo byť navždy zakázané vrátiť sa do Spojeného kráľovstva.

Williamson (41), ktorý je ministrom obrany len niečo vyše mesiaca, nahradil v tomto vládnom poste Michaela Fallona, ktorý odstúpil v dôsledku sexuálneho škandálu.

Britské alebo americké sily zabili niekoľko britských militantov, ktorí bojovali za IS v Iraku alebo Sýrii. Sú medzi nimi napríklad Mohammed Emwazi, známy ako Jihadi John, ktorý sa objavil vo viacerých videách brutálnych vrážd zajatcov, či Sally Jonesová, ktorá pôsobila ako náborová pracovníčka pre IS.

Po jej zabití v júni Fallon vyhlásil, že britskí občania, ktorí sa rozhodli opustiť Spojené kráľovstvo a bojovať za IS, sú "legitímnym terčom" odvetných opatrení.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.