< sekcia Zahraničie

Briti zvýšia financie pre tajné služby a bezpečnosť leteckej dopravy

Britský premiér David Cameron Foto: TASR

Ochrana Britov je mojou prvoradou povinnosťou, zdôraznil britský premiér.

Belek 16. novembra (TASR) - Británia zvýši počet pracovníkov svojich spravodajských služieb o 15 percent a viac než zdvojnásobí výdavky na bezpečnosť leteckej dopravy v rámci opatrení proti rastúcej hrozbe islamských militantov. Oznámil to dnes britský premiér David Cameron.

Vláda v Londýne uviedla, že sa rozhodla posilniť zdroje v dôsledku vzrastajúceho počtu sprisahaní proti Británii a nedávnych útokov militantov, vrátane atentátov v Paríži a Tunisku.

"Som odhodlaný dať prioritu na zdroje, ktoré potrebujeme na boj proti teroristickej hrozbe, pretože ochrana Britov je mojou prvoradou povinnosťou," uviedol Cameron v dnes zverejnenom vyhlásení. "Toto je generačný boj, ktorý si vyžaduje, aby sme zabezpečili väčšiu početnú silu na boj proti tým, ktorí chcú zničiť nás a naše hodnoty," citovala ho agentúra Reuters.

Britská vláda informovala, že v rámci širšej päťročnej revízie obrannej a bezpečnostnej politiky, ktorej úplné závery zverejnia 23. novembra, poskytne financie na ďalších 1900 pracovníkov pre spravodajské služby MI5, MI6 a GCHQ.

Plánuje tiež postupné zmeny v bezpečnosti leteckej dopravy po nedávnom páde ruského dopravného lietadla v Egypte, ktoré podľa Británie zrejme zapríčinila bomba na palube.

Cameron by mal dnes hovoriť o bezpečnosti leteckej dopravy s ďalšími svetovými lídrami na summite G20 v Turecku, okrem iného na krátkom bilaterálnom stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Britský premiér tiež nariadil rýchle preskúmanie bezpečnosti na viacerých letiskách vo svete, najmä na Blízkom východe a v severnej Afrike a na letiskách, cez ktoré cestuje mnoho britských občanov.

Cameron dodal, že plánuje viac než zdvojnásobiť vládne výdavky na bezpečnosť leteckej dopravy v priebehu najbližších piatich rokov. V súčasnosti dosahujú okolo deväť miliónov libier (12,73 mil. eur) ročne.

Za uplynulý polrok zmarili sedem teroristických útokov

Britská polícia zamedzila v uplynulých šiestich mesiacoch približne siedmim plánovaným teroristickým útokom. Uviedol to dnes britský premiér David Cameron počas summitu skupiny G20 v tureckom letovisku Belek.

"Naše bezpečnostné a tajné služby za ostatných šesť mesiacov zastavili zhruba sedem plánovaných útokov, hoci išlo o útoky menších rozmerov, než tomu bolo v Paríži. Ide o boj o našu generáciu," povedal Cameron pre rozhlasovú stanicu BBC.

Ministerský predseda zároveň vyzval britskú verejnosť, aby pokračovala v každodennom živote a prejavila "odhodlanie" po piatkových teroristických útokoch v Paríži, ktoré si vyžiadali 129 mŕtvych a stovky zranených.

Cameron ďalej prisľúbil v horizonte nasledujúcich piatich rokov i nábor ďalších 1900 členov tajných služieb, ako aj zvýšenie výdavkov prostriedkov na bezpečnosť leteckej dopravy.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.