< sekcia Zahraničie

Britská kráľovná podporila Charlesa ako nástupcu na čele Commonwealthu

Britská kráľovná Alžbeta II. a jej syn, princ Charles. Foto: TASR/AP

Charlesa ako jej nástupcu na čele Commonwealthu odobrila už skôr v tomto týždni aj britská vláda.

Londýn 19. apríla (TASR) - Britská kráľovná Alžbeta II. otvorila vo štvrtok stretnutie hláv štátov Spoločenstva národov (Commonwealth), voľného združenia Spojeného kráľovstva a jeho bývalých domínií a kolónií. Na otváracej ceremónii v Buckinghamskom paláci podporila princa Charlesa ako svojho nástupcu na čele tohto spoločenstva, informovala agentúra AP.

"Úprimne si želám, aby Commonwealth aj naďalej ponúkal stabilitu a kontinuitu ďalším generáciám - a aby sa jedného dňa rozhodol, že princ z Walesu bude pokračovať v dôležitej práci, ktorú začal ešte môj otec v roku 1949," povedala kráľovná vo svojom prejave, z ktorého citovala spravodajská stanica Sky News.

Charlesa ako jej nástupcu na čele Commonwealthu odobrila už skôr v tomto týždni aj britská vláda. Ako však uviedol jej hovorca, o tom, kto nahradí Alžbetu II. na čele Commonwealthu, musí rozhodnúť Spoločenstvo národov ako celok.

Premiérka Theresa Mayová vo štvrtok taktiež vystúpila na otváracom ceremoniáli summitu hláv Spoločenstva národov, pričom vo svojom prejave vyzdvihla kráľovnú ako neochvejnú a zápalistú zástankyňu Commonwealthu.

Commonwealth vznikol v polovici 20. storočia z Britského impéria, kráľovná Alžbeta je jeho hlavou od roku 1952. Toto voľné združenie zahŕňa 53 nezávislých krajín, z ktorých 16 uznáva britskú panovníčku za hlavu štátu. Lídri týchto štátov, medzi ktoré patria obrovské krajiny ako India i maličké ako ostrovný štát Tuvalu, preberú v rámci summitu v Británii do piatka témy ako ochrana svetových oceánov či pomoc malým štátom so zvyšovaním kybernetickej bezpečnosti.

Summit hláv Spoločenstva národov sa koná každý druhý rok v inej členskej krajine. Kráľovná, ktorá v sobotu oslávi 92. narodeniny, otvárala v rokoch 1973-2011 všetky takéto stretnutia a v roku 2015 otvorila i summit na Malte.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.