Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav
< sekcia Zahraničie

Theresa Mayová bude britská premiérka

Poslanci parlamentu za vládnucu Konzervatívnu stranu tlieskajú Therese Mayovej, ktorú zvolili za novú predsedníčku strany v Londýne 11. júla 2016. Foto: TASR/AP

Súčasný premiér David Cameron oznámil, že v stredu odstúpi.

Londýn 11. júla (TASR) - Britskú ministerku vnútra Theresu Mayovú zvolili dnes za novú predsedníčku vládnucej Konzervatívnej strany. Vo funkcii vystrieda premiéra Davida Camerona, oznámila strana s tým, že Mayová už zakrátko prevezme taktiež funkciu premiérky krajiny.

"Môžem vyhlásiť, že pani Mayová bola zvolená za novú šéfku Konzervatívnej strany s okamžitou platnosťou," citovala tlačová agentúra DPA predsedu volebného výboru strany Grahama Bradyho, ktorý vystúpil pred reportérmi po konzultácii vedenia strany.

Po stiahnutí jedinej ďalšej kandidátky, Andrey Leadsomovej, Brady povedal, že si musí "vyjasniť s vedením Konzervatívnej strany", ako postupovať ďalej.


Veľká väčšina z 330 členov strany v parlamente podporila Mayovú a Cameron potvrdil, že má "drvivú podporu konzervatívnych parlamentných poslancov". Súčasne vyjadril očakávane, že v stredu večer prevezme funkciu premiérky Británie.

Cameron uviedol, že sa v utorok stretne so svojou vládou a v stredu sa zúčastní na poslednej tzv. hodine otázok v Dolnej snemovni, kým navštívi kráľovnú Alžbetu II. a odovzdá jej svoju rezignáciu.

Nová šéfka britských konzervatívcov vystúpila s krátkym vyhlásením


Nová šéfka britských konzervatívcov Theresa Mayová sa dnes po svojom zvolení do funkcie poďakovala za prejavenú dôveru a vyhlásila, že Británia potrebuje silné a skúsené vedenie, ktoré prevedie krajinu ťažkým a ekonomicky i politicky neistým obdobím. Zdôraznila potrebu vyrokovať najlepšie podmienky pre odchod Británie z EÚ a vytýčiť pre Britániu vo svete novú úlohu.

"Brexit znamená brexit a my z toho urobíme úspech," uviedla Mayová, hoci ona sama pred referendom podporovala kampaň za zotrvanie v Európskej únii. "Musíme zjednotiť našu krajinu a musíme vytvoriť pozitívnu predstavu našej krajiny, ktorá bude fungovať pre každého z nás... a dá ľuďom lepšiu kontrolu nad ich životmi. Iba tak spoločne vybudujeme lepšiu Britániu," citovala jej slová stanica BBC.


Mayová vzdala hold svojej protikandidátke Andrei Leadsomovej za dôstojnosť, s akou sa dnes ako posledná z jej súperov vzdala kandidatúry na šéfa Konzervatívnej strany. Poctu vzdala aj odchádzajúcemu premiérovi Davidovi Cameronovi, a to za jeho doterajší výkon vo funkcii.

"Budeme tak mať nového premiéra v budove za mnou už v stredu večer," vyhlásil pred Downing Street číslo 10, oficiálnym sídlom premiéra v Londýne.

Mayová je "silná, schopná a má moju plnú podporu", citovala Camerona tlačová agentúra DPA.
Kráľovná má formálnu úlohu vymenovať novú premiérku.

Na archívnej snímke z 12. októbra 2007 sú David Cameron a Theresa Mayová. Britský premiér David Cameron v pondelok 11. júla 2016 oznámil, že odstúpi z funkcie a v stredu 13. júla umožní Therese Mayovej, aby ho vystriedala na čele krajiny.
Foto: TASR/AP



Zelení: Britského lídra by mali vybrať občania vo voľbách, a nie konzervatívci

Výber nového britského premiéra prostredníctvom volebného procesu Konzervatívnej strany je "neprijateľný", a znamená to, že by sa mali konať parlamentné voľby ako "jediný demokratický krok vpred". Vyhlásila to dnes jediná zákonodarkyňa britskej Strany zelených Caroline Lucasová.

"Rozhodnutie Andrey Leadsomovej stiahnuť sa zo súboja o post lídra konzervatívcov zdôrazňuje potrebu všeobecných volieb ešte tento rok - to zelení žiadajú už odvtedy, ako bol oznámený výsledok referenda o EÚ," uviedla Lucasová a myslela tým britské referendum z 23. júna o ďalšom členstve Spojeného kráľovstva v únii. Briti si vtedy väčšinou 52 percent zvolili odchod z únie.

"Je neprijateľné, aby nasledujúceho človeka, ktorý bude zastávať najvyšší post v britskej politike, vymenovalo 60 percent konzervatívnych členov parlamentu," napísala Lucasová vo vyhlásení.

"Vôbec nemajú mandát na to, aby v poreferendovom období znovu rokovali o mieste Británie vo svete," pokračovala Lucasová, ktorú citovala tlačová agentúra DPA. "Všeobecné voľby sú jediným demokratickým krokom vpred," dodala.

Zákonodarkyňa zelených uviedla, že Leadsomová je "najnovšou osobnosťou v dlhom rade popredných obhajcov odchodu z EÚ, ktorá odstúpila z toho chaosu, ktorý všemocní pomohli vytvoriť".

Strana zelených dostala vo všeobecných voľbách v máji 2015 päť percent hlasov voličov, ale v parlamente získala na základe britského volebného systému len jedno zo 650 kresiel.

Na snímke Andrea Leadsomová počas vyhlásenia 11. júla 2016 v Londýne. Zo súboja o post šéfky Konzervatívnej strany a zároveň britskej premiérky odstúpila dnes štátna tajomníčka ministerstva energetiky Andrea Leadsomová. Jedinou kandidátkou na oba posty tak po odstupujúcom premiérovi Davidovi Cameronovi zostala ministerka vnútra Theresa Mayová (59).
Foto: TASR/AP


Theresa Mayová

O svojej strane tvrdí, že je jej vlasteneckou povinnosťou zjednotiť sa a vládnuť v najlepšom záujme celej krajiny. "Potrebujeme smelú, novú pozitívnu predstavu budúcnosti našej krajiny, ktorá bude fungovať nielen pre zopár privilegovaných, ale pre každého z nás," citovala ju BBC vo svojom profile.

V kampani pred júnovým referendom podporovala zotrvanie Británie v Európskej únii, ale teraz hovorí, že víťazstvo zástancov tzv. brexitu treba rešpektovať. Nemieni tolerovať pokusy o zotrvanie v EÚ alebo návrat do únie "cez zadné dvere či druhé referendum". Vyhlásila tiež, že ďalšie parlamentné voľby v Británii nebudú skôr ako v roku 2020.

Proces vystúpenia z EÚ na základe článku 50 Lisabonskej zmluvy Mayová nechce aktivovať skôr ako koncom roka 2016, aby mala Británia čas pripraviť sa na to, čo chce dosiahnuť pri vyjednávaní.

Zachovanie prístupu britských podnikov na jednotný trh s tovarom a službami zostáva pre ňu prioritou, súčasne však chce, aby mala Británia väčšiu kontrolu nad počtom ľudí prichádzajúcich z iných krajín EÚ. Postavenie občanov iných krajín EÚ, ktorí žijú v Británii, bude podľa Mayovej súčasťou nadchádzajúcich rokovaní o brexite a Mayová im odmieta zaručiť, že môžu zostať, uviedla BBC.

Mayová tiež naznačila, že migrácia do Británie pred jej odchodom z EÚ môže ešte vzrásť, cieľom vlády je však dostať ju pod hranicu 100.000 ľudí ročne.

Do parlamentu bola Mayová prvýkrát zvolená v roku 1997. Opakovane vyzývala na odstúpenie Británie od Európskeho dohovoru o ľudských právach, ale vyjadrila sa, že ak sa stane premiérkou, nebude takýto krok presadzovať, pretože nemá podporu parlamentnej väčšiny.

Ešte pred vstupom do parlamentu pracovala v centrálnej banke Spojeného kráľovstva (Bank of England).

V roku 2013 o sebe prezradila, že je diabetičkou prvého typu. Vyrástla v grófstve Oxfordshire ako jediné dieťa anglikánskeho vikára. S budúcim manželom Philipom sa zoznámila na univerzite, kde študovala geografiu. Manželstvo uzavreli v roku 1980 a deti nemajú, dodala BBC.