Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav
< sekcia Zahraničie

Brusel chce presadiť daňovú reformu ešte pred maďarským predsedníctvom

Na archívnej snímke muž kráča okolo vlajok Európskej únie Foto: TASR/AP

Zdroj pripomenul, že Maďarsko nesúhlasilo s úpravou súčasného rozpočtu tak, aby Ukrajina mohla dostať balík pomoci vo výške 50 miliárd eur.

Budapešť/Brusel 3. januára (TASR) - Európska únia chce presadiť daňovú reformu ešte predtým, než rotujúce predsedníctvo v Rade Európskej únie prevezme v druhej polovici roka 2024 Maďarsko. Pre server Politico to uviedol v stredu anonymný bruselský zdroj, ktorý pripomenul, že Maďarsko už namietalo voči rozpočtovým zmenám Únie. S odvolaním sa na server hvg.hu o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Technický termín pre dosiahnutie dohody je podľa tohto zdroja rok 2027, kedy sa končí súčasný rozpočtový cyklus EÚ (2021-2027). Európska komisia ale dúfa, že belgickému predsedníctvu sa podarí dosiahnuť nejaký politický kompromis v tejto otázke do polovice roku 2024 - ešte predtým, než Belgicko odovzdá predsedníctvo v EÚ Maďarsku.

Zdroj pripomenul, že Maďarsko nesúhlasilo s úpravou súčasného rozpočtu tak, aby Ukrajina mohla dostať balík pomoci vo výške 50 miliárd eur. Budapešť ostro vystupuje proti akejkoľvek jednotnej daňovej politike, v čom ale nie je úplne sama. Viaceré členské štáty severnej a východnej Európy sa pritom nechcú vzdať svojich príjmov v prospech spoločnej kasy, píše Politico.

Belgický premiér Alexander De Croo v rozhovore pre tento server po prevzatí predsedníctva uviedol, že EÚ potrebuje viac príjmov. Únia čelí výzvam ako vojna na Ukrajine, energetická kríza a globálne otepľovanie. Tie si vyžadujú zdroje na riešenie, najmä ak obyvatelia členských štátov očakávajú, že tieto problémy vyrieši EÚ.

Únia má v súčasnosti minimálne príjmy z ciel, rozpočty EÚ sa tak či tak skladajú z príspevkov členských krajín. Brusel by podľa týchto zámerov vybral z uhlíkovej dane na úrovni EÚ a z dane zo ziskov nadnárodných spoločností 36 miliárd eur ročne, dodal belgický premiér.


(spravodajca TASR Ladislav Vallach)