Zahraničie

CBS: Poškodenia zdravia diplomatov na Kube sú vážnejšie, ako sa zdalo

TASR, 24. augusta 2017 6:44

Americká televízna spoločnosť CBS informovala, že americkí diplomati boli v Havane vystavení rôznemu obťažovaniu, došlo k poškodeniu ich motorových vozidiel či častému sledovaniu.

Ilustračné foto Foto: TASR
Washington 24. augusta (TASR) - Americkí a kanadskí diplomati pôsobiaci na Kube utrpeli vážnejšiu ujmu na zdraví, ako sa pôvodne predpokladalo. Informovala o tom v stredu americká televízna spoločnosť CBS.

Jej spolupracovníci mali možnosť nahliadnuť do správ lekárov, ktorí vyšetrili diplomatov po návrate z karibskej ostrovnej krajiny a na základe poznatkov pripravili reportáž. Z nej vyplýva, že diplomati neutrpeli iba poškodenie sluchu, ale u časti z nich sa zistilo aj mierne alebo vážnejšie poškodenie mozgu či centrálneho nervového systému.

Prvé správy o zdravotných ťažkostiach amerických diplomatov dostal rezort zahraničných vecí vo Washingtone na sklonku minulého roka, keď sa niekoľko diplomatov predčasne vrátilo do vlasti. Ministerstvo začalo s vyšetrovaním týchto "incidentov" so zámerom objasniť, či nešlo o zámerné útoky na zdravie diplomatov prostredníctvom zvukov nezachytiteľných ľudským uchom. Do Havany vyslali aj lekára-špecialistu s rovnakým zámerom.

CBS s odvolaním sa na anonymné zdroje informovala, že americkí diplomati boli v Havane vystavení rôznemu obťažovaniu, došlo k poškodeniu ich motorových vozidiel, častému sledovaniu, ako aj vlámaniu sa do ich bytov.

Americké ministerstvo zahraničných vecí zatiaľ žiadnych konkrétnych zodpovedných nemenovalo, avšak upozornilo Kubu, že v zmysle medzinárodného práva je jej povinnosťou chrániť zdravie a garantovať bezpečnosť diplomatov pôsobiacich v krajine.

Kanadská televízia CBC skôr s odvolaním sa na odborníkov pre tajné služby uviedla, že na amerických a kanadských diplomatov mohlo byť namierené tajné zvukové zariadenie, ktoré malo zhromažďovať citlivé informácia. Táto operácia sa však zrejme vymkla spod kontroly.

Ministerstvo zahraničných vecí USA ústami jedného z hovorcov pre CBS potvrdilo, že je v súvislosti s ochoreniami diplomatov v pravidelnom kontakte s kubánskymi úradmi.

Kuba poprela, že by mala na ochoreniach diplomatov akýkoľvek podiel.

"Kuba by nikdy nedovolila, aby bolo jej územie zneužité na činy zamerané voči akreditovaným diplomatom a ich rodinám," uviedlo v augustovom vyhlásení ministerstvo zahraničných vecí krajiny v Havane.

Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 22:46

Angele Merkelovej gratulovali viacerí zahraniční činitelia
Strany únie CDU/CSU zvíťazili v dnešných parlamentných voľbách v Nemecku.

sk
včera 22:35

V boji v Sýrii zabili ruského generála
Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že v boji v Sýrii zahynul ruský generálporučík Valerij Asapov.

sk
včera 22:32

AfD chce iniciovať v parlamente vyšetrovanie Merkelovej
Nebojím sa žiadnej vyšetrovacej komisie, zdôraznila šéfka nemeckej spolkovej vlády.

sk

Najčítanejšie Zahraničie

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac