< sekcia Zahraničie

Čecha zadržaného na Ukrajine prepustili po zložení kaucie

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Ukrajinu nesmie opustiť dva mesiace a musí v plnej miere spolupracovať s tamojšou políciou.

Kyjev/Praha 25. apríla (TASR) - Niekdajšieho vyššieho dôstojníka bývalého Útvaru pre odhaľovanie organizovaného zločinu Luďka Vokála, ktorého česká Generálna inšpekcia bezpečnostných zborov (GIBS) podozrieva z niekoľkých trestných činov a ktorého v pondelok zadržali na Ukrajine pre podozrenie z použitia nezákonných technických prostriedkov, prepustili v stredu po zložení kaucie predstavujúcej v prepočte asi 4500 eur na slobodu. Ukrajinu nesmie opustiť dva mesiace a musí v plnej miere spolupracovať s tamojšou políciou.

Vyplýva to z vyjadrenia hovorkyne českého ministerstva zahraničných vecí Ireny Valentovej pre internetový server Info.cz.

Podľa jej slov bola na súde prítomná konzulka, Vokál mal k dispozícii dvoch pridelených právnych zástupcov. Teraz už bude mať aj komerčného právnika, ktorého mu pomohla získať ambasáda, potvrdila hovorkyňa.

Vokál, ktorý hovoril, že sa stal obeťou sprisahania a hier v bezpečnostných štruktúrach, z odvetvia neodišiel ani po otvorení stíhania v ČR a podľa informácií Info.cz i jeho zadržanie na Ukrajine súvisí s jeho súčasnou aktivitou.

Server Info.cz pôvodne informoval, že spoločne s Vokálom ukrajinské bezpečnostné zložky údajne zadržali aj jedného českého diplomata, ktorý bol ale následne prepustený, pretože je držiteľom diplomatického pasu. Zadržanie diplomata však Valentová nepotvrdila - ministerstvo zahraničných vecí ČR podľa nej takú informáciu nemá.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.