< sekcia Zahraničie

Autobusy odviezli stovky ľudí z obkľúčených oblastí v Sýrii

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Evakuácia prebehla na základe mimoriadnej dohody podporovanej OSN, ktorú medzi sebou uzatvorili strany bojujúce v daných oblastiach.

Bejrút 28. decembra (TASR) - Autobusy odviezli dnes stovky civilistov a povstaleckých bojovníkov z dvoch dlhodobo obkľúčených lokalít v Sýrii. Evakuácia prebehla na základe mimoriadnej dohody podporovanej OSN, ktorú medzi sebou uzatvorili strany bojujúce v daných oblastiach. Oznámila to agentúra Reuters s odvolaním sa na lokálne zdroje.

Minimálne 130 prevažne zranených povstaleckých bojovníkov odviezli z pohraničného mesta Zabadání do neďalekého Libanonu. Z tamojšej metropoly Bejrút by mali za asistencie Medzinárodného výboru Červeného kríža odletieť do Turecka. Zabadání je jedným z posledných miest na sýrsko-libanonských hraniciach, ktoré ovládajú vzbúrenci.

Zároveň bolo evakuovaných aj približne 350 civilistov a bojovníkov z dvoch obliehaných provládnych blízko seba ležiacich šiitských dedín - Fuá a Kafrajá - v severozápadnej provincii Idlib, ktorej väčšinu kontrolujú vzbúrenci. Autobusy ich odviezli k tureckým hraniciam, skadiaľ následne odletia do libanonského Bejrútu.

V rámci širšej snahy o ukončenie sýrskej občianskej vojny, ktorá si počas piatich rokov vyžiadala už viac než 250.000 životov, sa OSN a viaceré zahraničné vlády snažia dojednať lokálne prímeria a dohody o bezpečnom odchode civilistov z obliehaných zón.
Červený kríž pripravuje evakuáciu troch miest v SýriiDruhá etapa ojedinelej dohody, podporovanej OSN, medzi bojujúcimi stranami v sýrskej vojne dnes pravdepodobne umožní evakuovať obkľúčených povstaleckých bojovníkov zo sýrskeho pohraničného mesta a stovky rodín z dvoch šiitských miest na severe krajiny. Informovala o tom agentúra Reuters.

Dohoda má poskytnúť istotu bezpečného prechodu niekoľkým desiatkam bojovníkov, ktorí boli mesiace obkľúčení v meste Zabadani, neďaleko libanonskej hranice. Tí sa tak budú môcť stiahnuť do Bejrútu a z tamojšieho letiska odletieť do Turecka pod ochranou Medzinárodného výboru Červeného kríža.

Zároveň zhruba 300 rodín, nachádzajúcich sa v dvoch obliehaných šiitských mestách v severnej provincii Idlib, odvezie pozemný konvoj k tureckej hranici, skade následne odletia do Bejrútu.

OSN a viaceré zahraničné vlády sa snažia vyrokovať lokálne prímeria a dohody o bezpečnom prechode ako súčasť širšej snahy ukončiť sýrsku občiansku vojnu, ktorá si počas piatich rokov vyžiadala viac než 250.000 životov.

Irán a Turecko, stojace na opačných stranách v sýrskom konflikte, pomohli nastoliť prímerie v Zabadani a dvoch dedinách v Idlibe počas prvej septembrovej etapy dohody.

V okolí Zabadani dovtedy prebiehala ofenzívna operácia libanonského militantného hnutia Hizbaláh a sýrskej armády proti povstaleckým skupinám. Ide o oblasť dôležitú pre prezidenta Bašára Asada kvôli blízkosti k sýrskemu hlavnému mestu Damask a libanonskej hranici.

Povstalci v reakcii na ofenzívu zaútočili na dve šiitské dediny, pričom útoky sa zosilnili po tom, čo väčšina provincie Idlib padla do rúk rebelom.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.