< sekcia Zahraničie

Víťazom českých parlamentných volieb je hnutie Andreja Babiša ANO

Na snímke uprostred predseda hnutia ANO Andrej Babiš v centrále hnutia po skončení volieb do Poslaneckej snemovne (dolnej komory) parlamentu ČR v sobotu 21. októbra 2017 v Prahe. Foto: TASR/Martin Baumann

Po spracovaní údajov z 99,96 percenta volebných obvodov o tom informoval Český štatistický úrad.Predseda ANO Andrej Babiš na margo víťazstva svojho hnutia v sobotňajších voľbách do Poslaneckej snemovne českého parlamentu vyhlásil, že takýto výborný výsledok nečakal. "Je to úžasné," povedal Babiš novinárom na tlačovej konferencii v Prahe po sčítaní hlasov.

Zdôraznil, že jeho hnutie nie je žiadnym ohrozením pre demokraciu, ako tvrdia niektorí politickí konkurenti ANO. Vyslovil tiež želanie, aby bol kabinet zostavený rýchlo a aby s hnutím ANO chceli ostatné politické strany vyjednávať. Chcel by vládu, ktorá bude "tímom". O jej zložení však odmietol špekulovať.

Predsedom všetkých ďalších ôsmich strán, ktoré sa dostali do Snemovne, preto poslal SMS a ponúkol im rokovania. "Budeme rokovať so všetkými stranami a hnutiami, nekladieme si žiadne podmienky v rámci rozhovorov o Snemovni," podotkol líder ANO. Naznačil pritom , že sa bude chcieť uchádzať o post premiéra.

Poukázal na vysoký počet preferenčných hlasov, ktorých dostal bezmála 50.000. "Určite budeme radi, keď budeme poverení zostavením vlády a dúfame, že vznikne rýchlo," uviedol Babiš, ktorého cituje webový portál Novinky.cz.

Babiš tiež okomentoval skutočnosť, že sa do Snemovne dostalo deväť strán: "Počet strán nie je dobrý, je ich tam veľmi veľa. Ale voliči tak rozhodli, takže to rešpektujeme," povedal.

Hnutie ANO volilo v tohtoročných parlamentných voľbách približne o pol milióna ľudí viac, ako tomu bolo vo voľbách pred štyrmi rokmi. Hlas pre hnutie vedené týmto podnikateľom a exministrom financií ČR odovzdalo takmer 1,5 milióna ľudí. Vyplýva to z údajov na volebnom serveri Českého štatistického úradu.

V roku 2013 skončilo hnutie ANO na druhom mieste za víťaznou ČSSD. Vtedy získalo vyše 927.000 hlasov. Tento rok bolo ANO favoritom volieb, čo sa aj potvrdilo. Okrem ANO si oproti minulým voľbám polepšili tiež ODS a Piráti. Lepšie je na tom aj líder SPD Tomio Okamura, ktorý však v ostatných voľbách kandidoval za hnutie Úsvit.

Piráti odmietajú SPD, KSČM i ANO


Pirátska strana si pred českými parlamentnými voľbami dala podľa vlastných slov nereálny cieľ, a síce prekonať vo voľbách hranicu desiatich percent. To, že sa jej to v sobotu napokon podarilo (10,79 percenta), vzbudilo v pirátskom volebnom štábe obrovskú eufóriu, uviedol portál iDNES.cz.

Podľa šéfa strany Ivana Bartoša na tom nie je nič divného: "Kampaň sme si robili sami, žiadna agentúra. Keď človek do niečoho vloží veľké množstvo práce a voľného času, tak sú emócie o to hlbšie," vysvetlil.

Piráti podľa serveru Novinky.cz zamieria do opozície. Bartoš totiž vylúčil spoluprácu s KSČM i SPD Tomia Okamuru. Odmietol aj víťazné hnutie ANO kvôli stíhaniu šéfa Andreja Babiša i jeho pravej ruky Jaroslava Faltýnka. A to aj v prípade, že by sa obaja stiahli do úzadia.

"Vylúčili sme už pred voľbami rokovania s SPD a KSČM. Domnievam sa, že tá situácia jasne vylučuje hnutie ANO, pretože pán Faltýnek s pánom Babišom sú momentálne stíhaní," povedal Bartoš na tlačovej konferencii po tom, ako už bolo rozloženie novej Snemovne jasné. Riešením by podľa neho nebolo ani ich nahradenie inými osobnosťami.


ČSSD skončila s najhorším výsledkom od roku 1993Česká sociálna demokracia skončila vo voľbách do Poslaneckej snemovne ČR s najhorším výsledkom od momentu, keď jej v roku 1993 začal predsedať Miloš Zeman, konštatoval v sobotu portál českej spravodajskej televízie ČT24.

ČSSD, dlhoročná vedúca strana českej ľavice, ktorá v Českej republike vládla 12 z uplynulých 25 rokov, získala po dvojdňovom hlasovaní podľa takmer konečných výsledkov iba niečo cez sedem percent, a síce 15 poslaneckých mandátov. V novej Snemovni tak príde strana s oranžovou ružou v znaku o svoj doterajší vplyv.

Výsledok volieb spôsobil v ČSSD šok a sklamanie. Špičky strany do poslednej chvíle v dvojciferný výsledok dúfali.

Volebný líder ČSSD Lubomír Zaorálek novinárom povedal, že výsledok je zlý a že sa zaň cíti byť osobne zodpovedný.

"Idem do tohto a budem z tohto skladať účty. Môžem si vyčítať, že som nedokázal presvedčiť viac ľudí," povedal Zaorálek pre spravodajský portál Novinky.cz s tým, že volebný výsledok pod osem percent je cestou do opozície.

Zaorálek priznal, že do kampane mal nastúpiť skôr, čo sa ale nestalo. ČSSD podľa neho potrebuje zmenu, ktorá by ale mala prísť až na mimoriadnom zjazde.

Po volebnej prehre rokovalo za zatvorenými dverami stranícke grémium, ktoré zrejme zvolá na jar mimoriadny zjazd a zloží funkcie. Strana pravdepodobne zamieri v novej Snemovni do opozičných lavíc.


Víťazom parlamentných volieb je so ziskom 29,64 percenta hnutie ANO


Víťazom volieb do Poslaneckej snemovne parlamentu Českej republiky sa v sobotu stalo hnutie ANO so ziskom 29,64 percenta odovzdaných hlasov. Po spracovaní údajov zo 100 percent volebných obvodov o tom na svojej webovej stránke Volby.cz informoval Český štatistický úrad.

Do 200-člennej dolnej komory parlamentu zasadne celkovo deväť politických subjektov - ANO, ODS (11,32 percenta), Piráti (10,79 percenta), SPD (10,64 percenta), KSČM (7,76 percenta), ČSSD (7,27 percenta), KDU-ČSL (5,80 percenta), TOP 09 (5,31 percenta) a STAN (5,18 percenta). Volebná účasť dosiahla 60,84 percenta.

O poslanecké miesta v Snemovni sa uchádzalo 31 politických strán a hnutí, pričom pred bránou päťpercentnej zvoliteľnosti zostalo 22 subjektov vrátane Slobodných (1,56 percenta) a Zelených (1,46 percenta).

Hnutie ANO 2011 obsadí v Poslaneckej snemovni 78 kresiel, Občianska demokratická strana (ODS) 25, Česká pirátska strana (Piráti) a hnutie Sloboda a priama demokracia (SPD) zhodne po 22, Komunistická strana Čiech a Moravy (KSČM) a Česká strana sociálnodemokratická (ČSSD) zhodne po 15, Kresťanská a demokratická únia - Československá strana ľudová (KDU-ČSL) 11, TOP 09 a hnutie Starostovia a nezávislí (STAN) zhodne po šesť kresiel.

Hnutie ANO podnikateľa slovenského pôvodu Andreja Babiša zároveň zvíťazilo vo všetkých 14 krajoch, čo sa dosiaľ nepodarilo žiadnemu politickému subjektu. Voliči mohli svoj hlas odovzdať v 14.865 volebných obvodoch.


Andrej Babiš: Brusel musí prestať hovoriť o dvojrýchlostnej EurópeVíťaz českých parlamentných volieb Andrej Babiš (ANO) na tlačovej konferencii v sobotu večer vyhlásil, že je pripravený bojovať za záujmy Českej republiky v Bruseli.

"Ja som jediný český minister, ktorý presadil jedinú legislatívnu zmenu v Bruseli. Pracoval som na tom tri roky. Poznám viacero európskych politikov a určite som pripravený presadzovať naše záujmy a bojovať za ne,"
povedal Babiš.

"My sme pevnou súčasťou EÚ, my sme pevnou súčasťou NATO. Ja by som bol strašne rád, aby niektorí ľudia prestali strašiť, že sme orientovaní na východ. Nie sme orientovaní na východ," zdôraznil Babiš. Dodal však, že EÚ by mala podstúpiť sebareflexiu a zamyslieť sa nad dôvodmi odchodu Británie.

"EÚ musí prestať hovoriť o dvojrýchlostnej Európe. Ja sa vždy pýtam zahraničných novinárov - čo je to tá rýchlosť? Ako to meriate? My sme predsa vo verejných financiách boli minulý rok druhí za Luxemburskom. Ja myslím, že niektoré veľké štáty a niektoré štáty eurozóny k nám môžu chodiť na školenie, ako sa bojuje proti podvodom na DPH," uviedol Babiš.

Andrej Babiš: 1,5 milióna voličov nám dalo dôveru napriek dezinformačnej kampaniStrana podnikateľa slovenského pôvodu Andreja Babiša ANO získala v českých parlamentných voľbách v piatok a sobotu hlasy približne 1,5 milióna voličov.

"To sme skutočne nečakali a vy ste nám dali dôveru, aj keď tu na nás beží už dva roky masívna dezinformačná kampaň," povedal v sobotu večer Babiš na tlačovej konferencii vo volebnej centrále strany. Babiš, ktorý je nielen potravinárskym, ale aj mediálnym magnátom a je často obviňovaný z ovplyvňovania verejnej mienky prostredníctvom svojich médií, na tlačovej konferencii so smiechom poznamenal, že 75 percent médií v krajine je pod vplyvom tradičných politických strán.

"Ale ja chcem poďakovať ľuďom, že týmto lžiam neuverili," vyhlásil Babiš a dodal, že ANO zvíťazilo vo všetkých krajoch. "To je skutočne neuveriteľné," skonštatoval.

"Budeme radi, ak nás pán prezident poverí zostavením vlády," povedal Babiš a prihlásil sa so svojou stranou k členstvu Českej republiky v EÚ i NATO. Zároveň požiadal, aby niektorí ľudia prestali strašiť, že zvolenie jeho strany bude znamenať obrat krajiny na východ.

ANO získalo vo voľbách 29.64 percenta hlasov pred druhou ODS s 11,32 percentami a tretími Pirátmi s 10,79 percentami.

Podľa prieskumov si takmer polovica obyvateľov Česka nepraje Babiša za premiéraČeské obyvateľstvo je rozdelené v názore na vymenovanie predsedu hnutia ANO Andreja Babiša za českého premiéra. Podporu mu v prieskume agentúry Kantar TNS pre Českú televíziu (ČT) vyjadrilo 47 percent respondentov, proti je 48 percent. Prieskum sa uskutočnil 17.-19. októbra.

"Andrej Babiš nám vychádza ako veľmi kontroverzná osobnosť," uviedol analytik Kantar TNS Pavel Ranocha. Respondenti odpovedali aj na otázku, pri ktorej hodnotili ďalších lídrov politických strán. "Babiš spolu s Tomiom Okamurom zbierali percentá najmä na krajoch škály, teda určite áno alebo určite nie," podotkol.

Ľudia, ktorí Babiša ako predsedu českej vlády odmietajú, by najčastejšie vo funkcii videli niekoho iného bez ohľadu na jeho stranícku príslušnosť. Podľa štvrtiny ľudí by to mal byť líder druhej najsilnejšej strany. 18 percent opýtaných uviedlo, že premiér by mal byť vymenovaný z radov ANO. 13 percent sa nevedelo vyjadriť.

Dve pätiny z opýtaných zároveň v predchádzajúcich prieskumoch uviedli, že veria, že sa hnutiu ANO v prípade výrazného víťazstva podarí zostaviť vládnu koalíciu, a to s jednou alebo viacerými stranami. Zhruba pätina obyvateľov je však toho názoru, že sa nepodarí zostaviť žiadnu vládu. To, že by výsledkom bol kabinet, v ktorom by bolo iba ANO, aj keby išlo o menšinovú vládu, očakáva viac ľudí, než to, že by sa vláda obišla bez Babišovho hnutia.


Šéf zelených po volebnom prepade rezignoval na svoju funkciuKrátko pred spočítaním hlasov zo všetkých volebných obvodov v českých parlamentných voľbách rezignoval v sobotu po volebnom prepade na svoju funkciu predseda Zelených Matěj Stropnický.

Česi mohli voliť aj v zahraničí. Medzi českými voličmi v zahraničí viedla podľa čiastkových výsledkov TOP 09 (19,55 percenta), pred hnutím Piráti (18,26 percenta), ODS (12,39 percenta) a ANO (10,62 percenta). Nasledovali KDU-ČSL (8,13 percenta), ČSSD (7,8 percenta), STAN (6,84 percenta) a Zelení (5,63 percenta).

Líder hnutia ANO, ktoré sa stalo jasným víťazom dvojdňového hlasovania, je jediným kandidátom strany na premiéra, zhodli sa Karla Šlechtová, Martin Stropnický i Richard Brabec. Všetci traja zhodne odmietli spoluprácu s hnutím SPD Tomia Okamuru.

Dosluhujúci premiér Bohuslav Sobotka vyjadril sklamanie z počtu hlasov, ktoré získala jeho ČSSD i z celkových výsledkov volieb. Znepokojuje ho vzostup extrémistických strán.

Podľa spravodajského servera Novinky.cz označila svetová agentúra AFP Andreja Babiša za "českého Donalda Trumpa".

Štatistici priznali krátko pred 15.00 h problémy, na špecializovaný web volby.cz sa nedalo prihlásiť. Išlo o dočasný výpadok na strane externého dodávateľa. "Spracovávanie výsledkov beží normálne," uviedol Český štatistický úrad v odkaze na Twitteri, ktorý citoval portál denníka iDNES.cz.

Podľa webu Českej televízie jasne okrem hnutia ANO (takmer 30 percent hlasov) bodovalo aj hnutie Sloboda a priama demokracia Tomia Okamuru, ktorá sa za ODS zaradila na tretie miesto. Na štvrtej priečke skončili Piráti s približne desiatimi percentami hlasov.

Doposiaľ najsilnejšia vládna strana ČSSD skončila so značným prepadom hlboko medzi porazenými. Spoločne s KSČM majú niečo nad sedem percent. ODS sa podľa priebežných výsledkov teší z druhého miesta a 11 percent. KDU-ČSL nazbieralo necelých šesť percent. Tesne nad hranicou zvoliteľnosti do Snemovne sa pohybujú STAN a TOP 09.

Zelení ani Slobodní sa do parlamentu nedostali.


Faltýnek: Ľudia volili Babiša, lebo na rozdiel od Sobotku dokáže vládu riadiťZo strany hnutia ANO, ktoré pravdepodobne jasne zvíťazilo v piatkových a sobotných parlamentných voľbách v ČR, by bolo fér najprv osloviť k debate súčasných koaličných partnerov - sociálnych demokratov (ČSSD) a ľudovcov (KDÚ-ČSL) - ale aj ostatné subjekty, ktoré sa dostanú do snemovne vrátane SPD Tomia Okamuru. Ide totiž o fungovanie snemovne a jej výborov. Vo volebnej centrále strany to v sobotu povedal prvý podpredseda ANO Jaroslav Faltýnek.

Na snímke prvý podpredseda hnutia ANO Jaroslav Faltýnek
Foto: FOTO TASR - Martin Baumann


Zároveň odmietol špekulácie, že by sa šéf strany Andrej Babiš mal zriecť premiérskeho kresla v rámci koaličných rozhovorov.

"Ja si to neviem predstaviť. Pán Babiš je predseda nášho hnutia, bol to líder, ktorý tú kampaň odmakal najviac. Ja sám mám voči nemu výčitky svedomia, že som nebol 20 hodín vonku ako on a jeho tím. Ľudia volili predovšetkým pána Babiša, pretože veria, že je to človek, ktorý dokáže tú vládu riadiť - na rozdiel od pána Sobotku," vyhlásil Faltýnek a pripomenul, ako Sobotka na jar tohto odvolal Babiša z postu ministra financií. Podľa Faltýnka tak dehonestoval úspechy celej vlády a voliči mu to vo voľbách spočítali.


Hnutiu ANO by mohol na zostavenie vlády stačiť iba jeden koaličný partner


Hnutiu ANO podnikateľa slovenského pôvodu Andreja Babiša by mohol stačiť na zostavenie novej českej vlády iba jeden koaličný partner. Naznačujú to predbežné volebné výsledky po sčítaní 90 percent volebných obvodov, uvádza webový spravodajský portál Novinky.cz.

ANO má predbežný zisk 30,5 percenta, čo znamená obsadenie 80 poslaneckých kresiel. Na to, aby Babiš získal pre svoju vládu väčšinovú podporu v 200-člennej Snemovni, by potreboval najmenej ďalších 20 hlasov.

Tie by teoreticky mohol dať dohromady s niekoľkými subjektmi. Sloboda a priama demokracia (SPD) podnikateľa česko-japonského pôvodu Tomia Okamuru by podľa priebežných výsledkov získala 25 mandátov, Občianska demokratická strana (ODS) 24 mandátov a Česká pirátska strana (Piráti) 22 mandátov.

Pomerne blízko je aj Komunistická strana Čiech a Moravy (KSČM) so 16 mandátmi.

Podľa sobotňajšieho vyhlásenia českého ministra obrany za ANO Martina Stropnického by však SPD nebola pre Babišovo hnutie prijateľná. Volebný úspech SPD podľa Stropnického nie je šokom; šokom je iba politický obsah tejto strany - politika strachu, nenávisti, prílišných emócií a vízie vystúpenia z EÚ.

Niektoré strany však dali dopredu najavo, že s hnutím ANO do vlády nepôjdu. Česká strana sociálnodemokratická (ČSSD), ktorá o možnej spolupráci hovorila a je prijateľná aj pre ANO, by musela vo volebných výsledkoch ešte výrazne posilniť; predbežne by do Snemovne zasadlo 15 jej poslancov. Volebná účasť podľa Českej televízie dosiahla 60 percent.

Babišovo ANO koalíciu s Okamurom odmietaPre pravdepodobného víťaza českých parlamentných volieb stranu ANO Andreja Babiša by bola neprijateľná koalícia so Slobodou a priamou demokraciou (SPD) Tomia Okamuru, ktorá je v priebežných súčtoch volebných výsledkov na druhom mieste. Vyhlásil to v sobotu minister obrany za ANO Martin Stropnický.

Volebný úspech strany SPD Tomia Okamuru podľa Stropnického nie je šokom, šokom je iba politický obsah tejto strany - politika strachu, nenávisti, prílišných emócií a vystúpenia z EÚ. "To sú pre mňa úplne neprijateľné veci," zdôraznil Stropnický.

Herec Martin Stropnický .
Foto: TASR/Michal Svítok


Babiš by zároveň nemal ustupovať prípadnému tlaku možných koaličných partnerov, aby sa nestal premiérom. Priebežné výsledky volieb podľa Stropnického nasvedčujú, že verejnosť si Babiša na tomto poste želá.

"Ja to beriem ako určitý plebiscit o tom, či ľudia veria pánovi Babišovi alebo nie. A mne to vychádza, že mu veria," povedal Stropnický.

V čase, keď boli spočítané hlasy z viac než 80 percent okrskov, Babišovo ANO viedlo s 30,7 percentami pred SPD s 11,17 percentami a ODS s 10,6 percentami.

Favoritom je hnutie ANO Andreja BabišaV sobotu o 14.00 h sa začalo v Česku sčítavanie volebných hlasov, ktoré rozhodnú o tom, aké zloženie bude mať Poslanecká snemovňa (dolná komora) parlamentu ČR. V jednom obvode v meste Opava bolo možné pre technické problémy odovzdať hlas až do 15.00 h.

Podľa odhadov, ktoré priniesla Česká televízia (ČT), by sa do Poslaneckej snemovne dostalo predbežne osem politických strán. Po sčítaní takmer 70 percent volebných obvodov skončilo na prvom mieste hnutie ANO so ziskom 31 percent. Nasleduje Sloboda a priama demokracia (SPD) s 11,3 percentami, Občianska demokratická strana (ODS) s 10,1 percentami, Česká pirátska strana (Piráti) s 9,7 percentami, Komunistická strana Čiech a Moravy (KSČM) s 8,6 percentami, Česká strana sociálnodemokratická (ČSSD) so 7,7 percentami, ľudovci (KDU-ČSL) so 5,8 percentami a hnutie Starostovia a nezávislí (STAN) s piatimi percentami.

Hranicu piatich percent potrebných pre vstup do Snemovne zatiaľ neprekročila strana TOP 09 ani Slobodní.

V 200-člennej dolnej komore parlamentu by ANO obsadilo 82 kresiel, SPD 26, ODS 24, Piráti 23, KSČM 17, ČSSD 14, KDU-ČSL 12 a STAN štyri kreslá. Volebná účast podľa Českej televízie dosiahla predbežne 60 percent.

Agentúra STEM: Víťazom volieb by malo byť hnutie ANO so ziskom 26 až 27 percentO 14.00 h sa v sobotu uzavreli hlasovacie miestnosti, v ktorých českí voliči rozhodli o novom zložení Poslaneckej snemovne (dolnej komory) parlamentu ČR. Podľa prieskumu agentúry STEM pre televíziu Nova by sa víťazom volieb malo stať hnutie ANO so ziskom 26-27 percent, uvádza webový spravodajský portál Novinky.cz.

O druhé miesto sa predbežne delia Komunistická strana Čiech a Moravy (KSČM) a Sloboda a priama demokracia (SPD). Ďalšie predbežné poradie podľa agentúry STEM je: Česká strana sociálnodemokratická (ČSSD) s deviatimi až desiatimi percentami, Občianska demokratická strana (ODS) a strana Piráti zhodne po osem až deväť percent, ľudovci (KDU-ČSL) a TOP 09 zhodne po päť až šesť percent. Pod ziskom piatich percent skončili Zelení a hnutie Starostovia a nezávislí (STAN).

Predbežné výsledky sa vzťahujú na prieskum, ktorý sa uskutočnil ešte v sobotu predpoludním.

Voľby sa začali v piatok o 14.00 h, volebné miestnosti sa zatvorili úderom 22.00 h. Volebné miestnosti sa znovu otvorili v sobotu o 8.00 h. V českých parlamentných voľbách môže hlasovať viac než osem miliónov oprávnených voličov. O 200 poslaneckých mandátov sa uchádza celkovo 31 politických strán a hnutí.

Ukončenie sčítavania hlasov sa očakáva približne o 20.00 h. V jednom volebnom okrsku v meste Opava je možné odovzdať hlasy mimoriadne do 15.00 h vzhľadom na technické problémy, ktoré sa tam v sobotu vyskytli.

Volebná účasť v krajochVolebná účasť vo väčšine krajov v Česku dosiahla v sobotu predpoludním vyše 50 percent, na niektorých miestach to bolo až 60 percent, vyplýva z informácií jednotlivých krajov a obcí.

Volebná účasť v českej metropole Praha sa podľa správ z jednotlivých radníc pohybovala nad 50 percentami. V Prahe 11 vystúpila účasť dokonca na 57 percent, informoval webový spravodajský portál Novinky.cz.

Situácia bola obdobná aj v mnohých mestách Stredočeského kraja. Napríklad Kolín hlási 53 percent, Příbram a Mělník zhodne 51 percent a Beroun s Benešovom 50 percent. Aj v Karlovarskom kraji sa účasť blížila k 50 percentám.

V Plzenskom kraji sa podľa tamojšieho krajského úradu účasť pohybuje tiež okolo 50 percent. O niečo nižšia je napríklad na Tachovsku - zhruba 40 percent, naopak v Plzni je zase vyššia - zhruba 55 percent.

Rovnako v Moravskosliezskom kraji sa účasť blíži k 50 percentám, uviedla hovorkyňa tamojšieho krajského úradu. Napríklad v Českom Těšíne odvolilo 47,4 percenta oprávnených voličov.

V Libereckom kraji je účasť 40 až 50 percent, a je tak vyššia ako pred štyrmi rokmi. V Olomouckom kraji síce v sobotu už bola účasť nižšia ako v piatok, ale stále prichádzalo veľa ľudí. Podľa tamojšieho krajského úradu doterajšia účasť v kraji presiahla 45 percent.

V Zlínskom kraji prišlo v Zlíne predpoludním odovzdať hlas vyše 51 percent voličov. V okrskoch na Vysočine účasť prekročila 50 percent. V Ústeckom kraji podľa odhadov komisií odvolili viac ako dve pätiny ľudí. V Litoměřiciach účasť v niektorých okrskoch prekročila 50 percent.

Volebná účasť v Juhočeskom kraji sa dopoludnia pohybovala okolo 45 percent. Zástupcovia volebných komisií sa zhodli, že viac ľudí chodilo v piatok ako v sobotu ráno. Volebná účasť v Pardubickom kraji sa pohybovala okolo 50 percent. V stotisícovom meste Hradec Králové v susednom Hradeckom kraji vzrástla účasť na 55 percent.


Šlechtová: Predseda českej strany ANO Andrej Babiš je jej jediným kandidátom na premiéraNa brífingu krátko po zatvorení volebných miestností v ČR to dnes v centrále ANO povedala ministerka pre miestny rozvoj za ANO Karla Šlechtová.

Odpovedala tak na novinársku otázku, či sa o nej v strane neuvažuje ako o možnej kandidátke na premiérku v prípade, že by bol škandálmi poznačený Babiš pre koaličných partnerov ako premiér neprijateľný.
Na snímke ministerka pre miestny rozvoj ČR Karla Šlechtová počas brífingu s novinármi vo volebnej centrále strany ANO v sobotu 21. októbra 2017 v Prahe.
Foto: FOTO TASR - Martin Baumann

"Predsedom hnutia je pán predseda Andrej Babiš a je v tejto chvíli jeho jediným kandidátom na premiéra Českej republiky. Kvôli tomu ťahá celé tie voľby," vyhlásila Šlechtová.


Premiér Bohuslav Sobotka odvolil dnesV Česku dnes druhým dňom pokračujú voľby do Poslaneckej snemovne (dolnej komory) parlamentu ČR. Volebné miestnosti sa otvorili o 8.00 h, hlasovanie sa skončí o 14.00 h.

Premiér Bohuslav Sobotka po desiatej hodine v meste Slavkov u Brna odovzdal hlas svojej strane ČSSD. Podľa neho môže silná ČSSD tlačiť na rast miezd, dôchodkov, obhajovať záujmy rodín a garantovať dostupnosť kvalitnej zdravotnej starostlivosti, informuje webový spravodajský portál Novinky.cz.

Po premiérovi odvolili aj dvaja prezidentskí kandidáti - Michal Horáček v meste Roudnice nad Labem a Jiří Drahoš v pražskej štvrti Lysolaje.
Bohuslav Sobotka, archívne foto.
Foto: TASR/AP

Premiér vyhlásil, že jediným úspechom preňho bude, ak zvíťazí sociálna demokracia. "Spravil som pre to maximum. Iba sociálna demokracia môže naďalej garantovať sociálny štát," uviedol Sobotka. Podľa neho sú tieto voľby dôležité pre proeurópsku politiku Česka, ako aj pre to, či krajina zostane súčasťou NATO.

Polícia v piatok večer v Chomutove zadržala predsedu republikánskej strany Miroslava Sládka a ďalšieho kandidáta tejto strany do Poslaneckej snemovne Tomáša Fraňka. Sládek mal údajne v tomto meste robiť kampaň, ktorá je však volebným zákonom už zakázaná, uvádzajú Novinky.cz.

"Chomutovská polícia odvliekla pána predsedu Miroslava Sládka a Tomáša Fraňka, ktorý je tiež naším kandidátom, z ulice Mostecká v Chomutove na stanicu s tým, že robia propagáciu strany. Prišlo pre nich deväť policajných áut," uviedol podpredseda strany Karel Fleischer.

O 14.00 h sa začnú sčítavať všetky hlasy vhodené do volebných urien. Po sčítaní výsledkov čakajú strany rokovania o novom politickom usporiadaní Poslaneckej snemovne.

Prezident ČR Miloš Zeman avizoval, že zasadnutie novozvolenej Snemovne zvolá s využitím maximálnej tridsaťdňovej lehoty, ktorú mu umožňuje ústava. Prial by si, aby bol dostatok času na diskusiu nielen na tému predsedu, ale aj celého predsedníctva dolnej komory. Poslanci by sa mali prvýkrát zísť v pondelok 20. novembra.

Prezident tiež plánuje, že po 28. októbri sa zíde postupne s vedením všetkých parlamentných strán, aby sa zoznámil s ich predstavami o povolebnom scenári.

Záujem o voľby je vyšší ako pred štyrmi rokmiS úderom 22.00 h sa v piatok zatvorili volebné miestnosti po prvom dni volieb do Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky. Poslancov si doposiaľ prišli vybrať viac než dve pätiny voličov, informoval portál spravodajskej televízie ČT24. Záujem verejnosti bol podľa volebných komisárov vyšší než pred štyrmi rokmi.

V sobotu budú môcť českí občania hlasovať od 8.00 h do 14.00 h.

V piatok hlasovala väčšina volebných lídrov hlavných politických strán. Český premiér Bohuslav Sobotka svoje právo hlasovať využije v sobotu.

Značný záujem o voľby zaznamenali v Olomouckom, Juhočeskom, Libereckom či Pardubickom kraji, vyplýva z informácií volebných komisárov.

Priebeh volieb bol vo všeobecnosti pokojný, doposiaľ neboli hlásené žiadne závažnejšie incidenty. V Pardubiciach zasadol vo volebnej komisii muž s "agitačným" tričkom, ktoré si musel ísť prezliecť.

V Moravskosliezskom kraji vhodila svoj hlas do volebných urien približne tretina voličov.

V Plzenskom krajín sa volebná účasť krátko pred zatvorením volebných miestností pohybovala okolo 30 percent. V Olomouci zaznamenali 38-percentnú volebnú účasť, v Jeseníku sa pohybovala okolo 37 percent. V Juhočeskom kraji účasť v piatok dosiahla 40 percent. V Pardubickom kraji presiahla po 20.00 h takmer 50 percent. V niektorých častiach ju dokonca presiahla. V Libereckom kraji sa účasť pred 22.00 h pohybovala okolo 30-45 percent. V stredných Čechách je doposiaľ najvyššia účasť v okrese Benešov, kde odovzdalo hlas 40 percent voličov.

V Prahe bola volebná účasť nadpriemerná, v niektorých častiach hlavného mesta odvolila do 21.00 h viac než polovica oprávnených voličov.

Z najvyššieho počtu kandidujúcich subjektov voliči vyberali v Prahe. V hlavnom meste ČR sa zaregistrovalo 29 politických strán a hnutí. Najmenej, 21 subjektov, kandiduje v Karlovarskom kraji. V ostatných krajoch bol na výber 24-26 kandidujúcich subjektov.

V českých parlamentných voľbách môže hlasovať viac než osem miliónov oprávnených voličov.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.