< sekcia Zahraničie

Český minister zahraničných vecí si predvolal maďarského veľvyslanca

Šéf českej diplomacie Lubomír Zaorálek, archívne foto Foto: TASR/Michal Svítok

Chce počuť vysvetlenie k výrokom predsedu maďarského parlamentu Lászlóa Kövéra. Ten v rozhovore pre denník Právo uviedol, že ČR a Slovensko vôbec nemali byť prijaté do EÚ kvôli Benešovým dekrétom.

Praha 14. decembra (TASR) - Český minister zahraničných vecí Lubomír Zaorálek (ČSSD) si na utorok predvolal maďarského veľvyslanca v ČR Tibora Petöa. Chce od neho počuť vysvetlenie k výrokom predsedu maďarského parlamentu Lászlóa Kövéra. Ten v rozhovore pre denník Právo uviedol, že ČR a Slovensko vôbec nemali byť prijaté do EÚ kvôli Benešovým dekrétom.

"ČR a SR sa nemali vôbec stať členmi únie, ak súčasťou ich právneho poriadku je zákon vychádzajúci zo zásady kolektívnej viny," uviedol Kövér.

Tento výrok už odsúdil minister vnútra Milan Chovanec (ČSSD), ktorý v nedeľu prišiel do Maďarska za českými policajtmi, ktorí pomáhajú pri dozore nad schengenským priestorom.

Zaorálek v pondelok na Twitteri oznámil, že si maďarského veľvyslanec pozve na koberček a bude od neho chcieť počuť, ako boli výroky myslené. "Na zajtrajšok som si predvolal maďarského veľvyslanca v ČR, aby mi vysvetlil kontroverzné výroky predsedu maďarského parlamentu na adresu ČR," uviedol minister.

Česká republika považuje dekréty za právne vyhasnuté, avšak trvá na tom, že sú súčasťou českého právneho poriadku.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.