< sekcia Zahraničie

Chášukdží cez WhatsApp dohodol vznik kybernetickej armády

Na archívnej snímke žena drží plagát počas symbolického pohrebu saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího, ktorého zavraždili minulý mesiac v saudskoarabskom veľvyslanectve. Foto: TASR/AP

CNN dodala, že Chášukdží sa vo svojich komentároch pre americký denník The Washington Post vyjadroval na adresu korunného princa skôr umiernene, v správach cez WhatsApp ho však ostro kritizoval.

Washington 3. decembra (TASR) - Nové prvky do vyšetrovania vraždy saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího by mohli vniesť správy, ktoré posielal svojmu priateľovi cez aplikáciu WhatsApp a kritizoval v nich saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána.

Informovala o tom v noci na pondelok americká spravodajská televízia CNN s tým, že správy zasielané cez mobilnú aplikáciu priateľovi žijúcemu v Montreale boli zrejme monitorované.

CNN dodala, že Chášukdží sa vo svojich komentároch pre americký denník The Washington Post vyjadroval na adresu korunného princa skôr umiernene, v správach - bolo ich okolo 400 - zasielaných cez WhatsApp ho však ostro kritizoval.

Písal o ňom, že je ako "zviera" či postava z počítačových hier Pac-Man - "s jedlom mu rastie chuť". Uviedol tiež, že "by nebol prekvapený, keby sa (princove) represie dotkli dokonca tých, ktorí ho podporujú".

CNN dodala, že správy, fotografie, videozáznamy i zvukové nahrávky posielané cez WhatsApp jej poskytol Chášukdžího priateľ, 27-ročný Omar Abdulaziz, Saudskoarab žijúci v Montreale.

Prostredníctvom svojej konverzácie sa priatelia zhodli na potrebe vytvoriť na internete hnutie, ktoré by vyvíjalo tlak na vládne orgány Rijádu, aby sa zodpovedali za prípady porušovania ľudských práv v Saudskej Arábii.

Mali napríklad v pláne zasielať mladým ľuďom v Saudskej Arábie SIM karty zo zahraničia, aby ich tamojšie úrady nemohli na internete tak ľahko vystopovať a identifikovať. Takúto sieť prispievateľov na Twitteri pomenovali "kybernetické včely".

Abdulaziz podľa CNN vysvetlil, že Twitter je najsilnejšou zbraňou saudskoarabskej vlády. "Twitter je jediný nástroj, ktorý používajú na boj a šírenie svojich tvrdení. Toľkokrát na nás útočili, urážali nás a vyhrážali sa nám, až sme sa rozhodli niečo urobiť," uviedol Abdulaziz.

Okrem kybernetickej armády mali v úmysle aj získavať peniaze na podporu disentu v Saudskej Arábii, v čom sa angažoval najmä Chášukdží, ktorý bol pripravený poskytnúť 30.000 dolárov z vlastných zdrojov a ďalšie financie chcel získať od darcov.

V auguste tohto roku Chášukdží a Abdulaziz nadobudli podozrenie, že saudskoarabské úrady ich korešpondenciu monitorujú. Abdulaziz poznamenal, že jeho bratovi žijúcemu v kráľovstve hrozilo kvôli tomu väzenie.

Analytici univerzity v Toronte medzičasom potvrdili, že Abdulazizov telefón bol monitorovaný pomocou spywaru používaného vojenskou rozviedkou.

Abdulaziz má údajne v úmysle zažalovať izraelskú spoločnosť, ktorá vyvinula tento softvér, čo saudskoarabským orgánom umožnilo získať neoprávnený prístup k dátam v jeho smartfóne.

Džamál Chášukdží, saudskoarabský novinár a komentátor denníka The Washington Post, zmizol 2. októbra pri návšteve konzulátu Saudskej Arábii v Istanbule. Rijád až neskôr - po 20. októbri - priznal, že novinár bol zavraždený. Turecké úrady začiatkom novembra uviedli, že páchatelia Chášukdžího telo zrejme zlikvidovali kyselinou. Oficiálne tieto informácie zatiaľ neboli potvrdené.

Abdulaziz začal kritizovať saudskoarabský režim ako vysokoškolský študent v Kanade, čo následne viedlo k zrušeniu jeho štipendia v Amerike. Kanada mu potom v roku 2014 udelila azyl a o tri roky neskôr aj povolenie k trvalému pobytu.

Abdulazizova takmer každodenná korešpondencia s Chášukdžím trvala od októbra 2017 do augusta 2018. Abdulazíz bol na sociálnych sieťach veľmi aktívny, na Twitteri mal 340.000 sledovateľov, dodala CNN.