Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 18. máj 2024Meniny má Viola
< sekcia Zahraničie

Ciamba a Melešcanu: Rumunsko je pripravené na predsedníctvo

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Podľa Ciambu bude rumunské predsedníctvo ovplyvnené kampaňou pred voľbami do Európskeho parlamentu, avšak po voľbách, v priebehu júna, sa bude snažiť dotiahnuť do konca čo najviac rozpracovaných úloh.

Bukurešť 10. januára (TASR) - Rumunsko chce ako predsednícka krajina v Rade EÚ zohrávať úlohu "čestného hráča" a dosiahnuť čo najväčší počet kompromisov pri uzatváraní dôležitej politickej agendy, a to aj napriek tomu, že nepôjde o "bežné" predsedníctvo, lebo prvý polrok 2019 je poznamenaný brexitom a voľbami do Európskeho parlamentu. Uviedli to vo štvrtok v Bukurešti rumunský minister pre európske záležitosti George Ciamba a šéf rumunskej diplomacie Teodor Melešcanu.

Obaja politici počas stretnutia s európskymi novinármi zopakovali a vysvetlili štyri priority rumunského predsedníctva, ktorými sú konvergencia, bezpečnosť, EÚ ako globálny hráč a podpora európskym hodnotám. Mottom predsedníctva je "Súdržnosť - spoločná európska hodnota".

Novinári sa pýtali aj na pripravenosť Rumunska na predsedníctvo, čo začiatkom roka spochybnil nielen predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, ale aj rumunský prezident Klaus Iohannis. Melešcanu povedal, že počas doterajších rokovaní s Junckerom mala rumunská strana signály o spokojnosti exekutívy EÚ s prípravami na predsedníctvo. Dodal, že Iohannis ako politický činiteľ má právo vyjadriť svoje názory. Melešcanu je presvedčený, že aj napriek sporom medzi prezidentom a vládou je krajina po technickej aj programovej stránke na túto úlohu dobre pripravená a urobí maximum pre to, aby bolo predsedníctvo úspešné.

Ciamba zopakoval snahu Rumunska dosiahnuť maximálne možný pokrok pri rokovaniach o viacročnom finančnom rámci (rozpočet EÚ na roky 2021-27) a jeho dôraz na politike súdržnosti, ktorá sa má prejavovať vo všetkých politických agendách EÚ. Na príklade Rumunska uviedol, že krajina v momente vstupu do EÚ mala iba polovičný rast HDP v porovnaní so situáciou, ktorá je po vyše desiatich rokoch členstva v Únii.

Podľa Ciambu bude rumunské predsedníctvo ovplyvnené kampaňou pred voľbami do Európskeho parlamentu, avšak po voľbách, v priebehu júna, sa bude snažiť dotiahnuť do konca čo najviac rozpracovaných úloh. Zároveň pripomenul, že v máji sa v Sibiu uskutoční mimoriadny summit EÚ, ktorý má dať odpovede na to, akým smerom sa bude EÚ uberať po odchode Spojeného kráľovstva.

Spravodajca TASR Jaromír Novak