< sekcia Zahraničie

Čiernohorský parlament schválil vstup krajiny do NATO

Na snímke vlajka Čiernej Hory. Foto:

Podľa neho nejde iba o rozhodnutie historického významu pre Čiernu Horu, ale aj pre NATO.

Podgorica 17. júna (TASR) - Čiernohorský parlament schválil dnes v Podgorici väčšinou hlasov vstup bývalej juhoslovanskej republiky do Severoatlantickej aliancie. Za hlasovalo 48 zákonodarcov, proti 26 poslancov prosrbskej opozície, informovala tlačová agentúra APA.

Vo vyhlásení, ktoré parlament schválil, sa konštatuje, že nejde iba o rozhodnutie historického významu pre Čiernu Horu, ale aj pre NATO. "Naši susedia získajú ďalšieho priateľa v aliancii, samotné NATO spoľahlivého stúpenca hodnôt aliancie na historicky nestabilnom západnom Balkáne," uvádza sa okrem iného v dokumente.

Tzv. prístupový protokol s Čiernou Horou podpísali na stretnutí ministrov zahraničných vecí členských štátov NATO v polovici mája v Bruseli. Dokument umožní Čiernej Hore zúčastňovať sa na všetkých schôdzkach aliancie v úlohe pozorovateľa. Oficiálne prijatie balkánskej krajiny do aliancie sa stane realitou po ratifikácii prístupového protokolu národnými parlamentmi členských štátov.

Čiernohorská opozícia, ktorá je proti vstupu krajiny do NATO, trvá na plebiscite o tejto otázke, čo však podľa odborníkov na právo nie je potrebné.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.