Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Zahraničie

Čína odmietla kritiku za Ujgurov a poprela smrť básnika vo väzení

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Turecké ministerstvo zahraničných vecí v sobotu ostro kritizovalo Čínu za hromadné zadržiavanie turkicky hovoriacich Ujgurov a oznámilo, že umelec Heyit zomrel, keď si odpykával trest.

Peking 11. februára (TASR) - Čína odsúdila v pondelok kritiku Turecka za zaobchádzanie s etnickou menšinou Ujgurov a poprela tvrdenie Ankary, že vo väzení zomrel uznávaný básnik a hudobník Abdurehim Heyit zo spomínanej moslimskej menšiny - označila to "absurdnú lož".

"Čína už zaslala Turecku oficiálny protest. Dúfame, že príslušní tureckí predstavitelia vedia rozoznávať správne od nesprávneho a chybu napravia," uviedla na pravidelnom dennom brífingu hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Chua Čchun-jing, ktorú citovala tlačová agentúra AFP.

Turecké ministerstvo zahraničných vecí v sobotu ostro kritizovalo Čínu za hromadné zadržiavanie turkicky hovoriacich Ujgurov a oznámilo, že umelec Heyit zomrel, keď si odpykával trest "osem rokov väzenia za jednu zo svojich piesní".

Čína však v nedeľu zverejnila video zachytávajúce muža, ktorý sa predstavil ako Heyit a uviedol, že je stále nažive.

Chua označila vyhlásenie tureckého ministerstva zahraničných vecí za "odporné" a doplnila, že tvrdenie o Heyitovej smrti je "absurdnou lžou" a je "mimoriadne chybné".

"Videla som včera jeho video na internete, ktoré zachytáva, že je nielen nažive, ale je aj vo veľmi dobrom zdravotnom stave," zdôraznila čínska hovorkyňa.

Komisia expertov OSN informovala, že takmer milión Ujgurov a príslušníkov ďalších turkicky hovoriacich menšín je zadržiavaných v "prevýchovných táboroch" v západočínskom regióne Sin-ťiang, kde žije väčšina z vyše desiatich miliónov Ujgurov.

Turecko tiež v sobotu vyhlásilo, že zaobchádzanie s ujgurskou menšinou zo strany Číny pokladá za "veľký zdroj hanby pre ľudstvo". Ide zrejme zatiaľ o najostrejšie odsúdenie nejakou moslimskou krajinou, ktoré sú až nápadne ticho pri tejto záležitosti - asi preto, aby sa vyhli čínskej diplomatickej alebo ekonomickej odvete.

V Turecku pozorne sledujú ťažkú situáciu čínskych Ujgurov, pretože ich spájajú jazykové, kultúrne a náboženské väzby, ako aj fakt, že v Turecku sa nachádzajú desaťtisíce etnických Ujgurov.