Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. apríl 2024Meniny má Vojtech
< sekcia Zahraničie

Čína po kauze s úpravou DNA ľudských embryí sprísnila pravidlá výskumu

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Na základe nových regulácií budú čínski aj zahraniční výskumníci povinní registrovať všetko ľudské tkanivo, orgány a iný genetický materiál na účely výskumu.

Peking 13. júna (TASR) - Čína avizovala, že zintenzívni boj proti pašovaniu ľudských orgánov a sprísni dohľad nad používaním ľudského genetického materiálu vo výskume. Stalo sa tak niekoľko mesiacov po tom, ako čínski vedci v novembri 2018 šokovali svet správou o úprave DNA ľudských embryí. V stredu o tom písala agentúra AFP.

Na základe nových regulácií, ktoré by mali vstúpiť do platnosti 1. júla, budú čínski aj zahraniční výskumníci povinní registrovať všetko ľudské tkanivo, orgány a iný genetický materiál na účely výskumu.

V prípade nedodržania daných pravidiel im bude hroziť konfiškácia genetického materiálu a pokuta vo výške päť- až desaťnásobku "nelegálneho príjmu" získaného z neautorizovaného výskumu.

Vedci môžu podľa nových pravidiel dokonca dostať doživotný zákaz výskumnej činnosti.

Nové pravidlá súvisia podľa AFP s prípadom tímu vedcov pod vedením Che Ťien-kchueja, ktorý ešte v novembri informoval o narodení prvých detí s geneticky upravenou DNA.

Podľa dostupných informácií bolo pri spomínanej úprave DNA vajíčko ženy v skúmavke oplodnené spermiou partnera, následne bolo geneticky upravené a potom znovu vložené do ženinho tela. V podstate šlo o techniku používanú pri umelom oplodnení s editáciou génu navyše.

Cieľom genetickej úpravy embryí malo byť umožniť HIV-pozitívnym otcom splodiť deti, u ktorých by bolo nižšie riziko nákazy týmto vírusom, spôsobujúcim nevyliečiteľný syndróm získaného zlyhania imunity (AIDS).

Che Ťien-kchuej svojím experimentom väčšinu vedcov prekvapil a mnohých šokoval.

Dedičné úpravy DNA (tzv. editácia zárodočnej línie) sú kontroverznou témou a v mnohých krajinách sveta je táto metóda - úprava ľudskej DNA - zakázaná. Tieto zmeny v DNA sa totiž môžu prejaviť aj u ďalšej generácie, pričom môže dôjsť i k poškodeniu niektorých iných génov.

Čínske úrady následne Che Ťien-kchueja prinútili, aby svoj výskum pozastavil, a začali ho vyšetrovať.

Podľa výsledkov vyšetrovania, ktoré miestna vláda zverejnila v januári, sa vedec "účelovo vyhýbal dohľadu" zodpovedných orgánov.

Podľa AFP nie sú odvtedy o Che Ťien-kchuejovi žiadne nové informácie.