Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 17. máj 2024Meniny má Gizela
< sekcia Zahraničie

Čína pohrozila mobilizáciou ohľadom otázky Juhočínskeho mora

- Na archívnej snímke z 26. júla 2015 ruské vojenské lode a ponorka sú zamorené na rieke Neva počas osláv Dňa námorníctva v Petrohrade. Čínska armáda 28. júla 2016 uviedla, že začne spoločné cvičenie s ruskými jednotkami v Juhočínskom mori. FOTO TASR/AP Foto: TASR AP

Peking sa usiluje zabezpečiť suverenitu po tom, ako medzinárodný tribunál v júli svojím rozhodnutím odmietol historické nároky Číny na väčšinu Juhočínskeho mora.

Peking 3. augusta (TASR) - Čínsky minister obrany Čchang Wan-čchüan varoval pred hrozbami týkajúcimi sa námornej bezpečnosti a zároveň vyzval na zvýšenie prípravy na "ľudovú vojnu na mori".

Jeho výrok prichádza v čase, keď sa Peking usiluje "zabezpečiť suverenitu" po tom, ako medzinárodný tribunál v júli svojím rozhodnutím odmietol historické nároky Číny na väčšinu Juhočínskeho mora.

Čchang, ktorý sa vyslovil počas inšpekcie pobrežnej provincie Če-ťiang, ďalej "vyzval na uznanie závažnosti situácie národnej bezpečnosti, predovšetkým hrozieb z mora", napísal dnes denník The Japan Times. Na mobilizáciu ohľadom obrany národnej zvrchovanosti a územnej celistvosti by mala byť pripravená armáda, polícia i verejnosť, dodal Čchang.

Vyjadrenie šéfa čínskeho rezortu obrany prichádza na pozadí zvýšeného napätia v Juhočínskom mori po tom, ako Stály rozhodcovský súd (PCA) v holandskom Haagu zamietol nároky Pekingu na prakticky celú túto strategickú vodnú cestu, ktorou sa ročne prepraví tovar v hodnote viac než päť biliónov dolárov.

Čínska vláda podľa štátnej tlačovej agentúry Sinchua minulý týždeň oznámila, že v septembri uskutoční v inkriminovanej oblasti spoločné námorné cvičenie s ruskými silami. Čínske ministerstvo obrany označilo tieto manévre za "rutinu" s tvrdením, že nebudú namierené proti žiadnej tretej strane.

Aj keď sa pozornosť medzinárodného spoločenstva v poslednom období sústredila na Juhočínske more, o ktorého časti sa Čína sporí s vládami piatich štátov, Peking operuje aj vo Východočínskom mori, kde sa domáha správy nad pásmom neobývaných ostrovov kontrolovaných Japonskom.