Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. apríl 2024Meniny má Juraj
< sekcia Zahraničie

EÚ schválila smernicu o držbe strelných zbraní. Niektoré už nezískate

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Prísnejšie pravidlá sa budú týkať zbraní na streľbu slepými nábojmi a nedostatočne znefunkčnených zbraní, aké boli využité pri teroristických útokoch v Paríži.

Brusel/Luxemburg 25. apríla (TASR) – Novelizovanú smernicu o strelných zbraniach dnes schválili členské štáty Rady EÚ. Prísnejšie pravidlá sa budú týkať zbraní na streľbu slepými nábojmi a nedostatočne znefunkčnených zbraní, aké boli využité pri teroristických útokoch v Paríži. Civilisti sa k niektorým typom zbraní už nedostanú.

Schválená smernica ukladá členským štátom povinnosť vytvoriť nový evidenčný systém na vydávanie a obnovu licencií na držbu zbraní. Jednotlivé zbrane aj ich dôležité súčiastky musia byť označené podľa jednotných pravidiel. Cieľom je, aby bolo možné vystopovať zbrane, aj tie zložené zo súčiastok, použité pri trestných činoch.

Smernica tiež stanovuje, že členské štáty by mali zabezpečiť, aby predajcovia okamžite elektronicky zaznamenávali všetky pohyby zbraní. Majú na to slúžiť národné databázy. Legislatíva obsahuje návrh na vytvorenie elektronického systému na výmenu informácii o pohybe strelných zbraní medzi členskými štátmi.

Sprísnili sa pravidlá týkajúce sa znefunkčnených zbraní, ktoré sa v mnohých prípadoch dali ľahko získať a prerobiť na funkčné. Týmto spôsobom sfunkčnené zbrane použili napríklad útočníci pri teroristických útokoch v Paríži.

Na držbu najnebezpečnejších zbraní kategórie A bude potrebná výnimka udelená členským štátom. Pri tejto kategórii sa pravidlá výrazne sprísnili a umožnia kúpu zbrane len v prípade, že to neohrozí verejný poriadok a bezpečnosť.

Na civilné účely nebude možné používať zbrane krátke, poloautomatické zbrane s viac ako 20-nábojovým zásobníkom a dlhé poloautomatické zbrane s desaťnábojovým zásobníkom. Dlhé strelné zbrane, ktoré sa dajú ľahko ukryť, smernica zakazuje.

Cieľom dnes schválenej smernice bolo dosiahnutie rovnováhy medzi záujmami legitímnych vlastníkov zbraní - športových strelcov, poľovníkov, vojakov v zálohe a zberateľov - a potrebou zvyšovať bezpečnosť v Európe. Kritici však tvrdia, že zločiny sú obvykle páchané nelegálne držanými zbraňami.

Návrh novely smernice predložila Európska komisia vlani, aby zjednotila pravidlá znefunkčnenia, sledovania a označovania strelných zbraní v reakcii na teroristické útoky v Paríži.

Po formálnom podpise smernice predstaviteľmi Európskeho parlamentu a Rady EÚ budú mať členské štáty 15 mesiacov na prenesenie nových pravidiel do vnútroštátnych právnych predpisov a 30 mesiacov na spustenie evidenčných systémov, ktoré by mali obsahovať všetky informácie potrebné na vystopovanie a identifikáciu strelnej zbrane.