Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav
< sekcia Zahraničie

Clintonová: Americké hrozby voči KĽDR sú nebezpečné a krátkozraké

Hillary Clintonová. Foto: TASR/AP

Napätie vo vzťahoch medzi USA a KĽDR sa vystupňovalo po sérii severokórejských raketových a jadrových skúšok, čo vyvolalo obavy z možného vypuknutia vojnového konfliktu na Kórejskom polostrove.

Soul 18. októbra (TASR) - Agresívna rétorika namierená voči Severnej Kórei je "nebezpečná a krátkozraká". Počas návštevy juhokórejskej metropoly Soul to dnes vyhlásila bývalá šéfka americkej diplomacie Hillary Clintonová, ktorú citovala agentúra Reuters.

Hroziť rozpútaním vojny na Kórejskom polostrove je podľa nej kontraproduktívne. Namiesto "povýšeneckých" hrozieb treba - ako uviedla - zintenzívniť diplomatické snahy a pritvrdiť medzinárodný tlak na Pchjongjang, aby opäť zasadol k rokovaciemu stolu.

"(V otázke KĽDR) sa netreba uchyľovať k bojovným a agresívnym (vyjadreniam). Vyvolávanie šarvátok len vyvoláva úsmev na tvári (severokórejského vodcu) Kim Čong-una," povedala Clintonová na medzinárodnom diskusnom fóre v Soule.

Podľa agentúry Reuters v tejto súvislosti nepriamo narážala na amerického prezidenta a svojho súpera z vlaňajšej prezidentskej kampane Donalda Trumpa a jeho konfrontačne ladené vyjadrenia na adresu KĽDR. "Urážky na Twitteri prospeli Severnej Kórei; nemyslím si, že by prospeli Spojeným štátom," uviedla Clintonová.

Zároveň vyzvala Čínu na striktnejšie uplatňovanie sankcií, ktoré majú donútiť Pchjongjang k zastaveniu jeho raketového a jadrového programu.

Napätie vo vzťahoch medzi USA a KĽDR sa vystupňovalo po sérii severokórejských raketových a jadrových skúšok, čo vyvolalo obavy z možného vypuknutia vojnového konfliktu na Kórejskom polostrove.

Zástupca severokórejského veľvyslanca pri OSN Kim In-rjong v pondelok vyhlásil, že situácia "dospela do rizikového bodu a jadrová vojna môže vypuknúť v ktorúkoľvek chvíľu". Žiadna krajina na svete nie je podľa neho vystavená "takej tvrdej a priamej jadrovej hrozbe od USA ako Severná Kórea," ktorá má preto právo sa brániť.

Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson v nedeľu uviedol, že diplomatické úsilie o vyriešenie severokórejskej krízy "bude pokračovať až zhodenia prvej bomby".