Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 3. jún 2024Meniny má Karolína
< sekcia Zahraničie

László Csatáry zostane v domácej väzbe do 18. novembra

97-ročný László Csatáry podozrivý z vojnových zločinov. Foto: TASR

Bývalý policajný funkcionár a úradník maďarskej okupačnej správy v Košiciach je stíhaný Budapeštianskou vyšetrovacou prokuratúrou.

Budapešť/Bratislava 22. augusta (TASR) – Domácu väzbu Lászlóa Csatáryho, ktorý je podozrivý z vojnových zločinov, Budínsky ústredný obvodný súd predĺžil rozhodnutím zo dňa 16. augusta 2012. Súd o tom dnes informoval tlačovú agentúru MTI s poznámkou, že Csatáryho stíha z vojnového zločinu Budapeštianska vyšetrovacia hlavná prokuratúra.

László Csatáry ani jeho súdom určený obhajca Gábor Horváth, doposiaľ nedostali písomné súdne rozhodnutie o predĺžení Csatáryho domácej väzby.

Predseda Maďarskej advokátskej komory János Bánáti pre MTI uviedol, že rozhodnutie o predĺžení väzby malo byť k dispozícii ešte pred vypršaním pôvodného termínu väzby a dotknutý by o tom mal vedieť. Ak takýto verdikt nie je k dispozícii, potom by teoreticky podozrivý mohol v domnienke, že väzba už neplatí, opustiť svoj domov.

V zmysle verdiktu súdu, ktorý nenadobudol zatiaľ právoplatnosť, potrvá domáca väzba najdlhšie do 18. novembra.

Prokuratúra podozrieva Csatáryho z vojnového zločinu týrania ľudí, za ktorý môže byť potrestaný až doživotným väzením, píše sa vo vyhlásení oddelenia pre tlač a medzinárodné vzťahy Tribunálu hlavného mesta.

MTI v utorok 21. augusta informovala, že súd nepredĺžil Csatáryho domácu väzbu, pričom stanovených 30 dní väzby vypršalo koncom minulého týždňa.

Maďarská prokuratúra 22. septembra nariadila na základe žaloby jeruzalemskej kancelárie Centra Simona Wiesenthala (SWC) vyšetrovanie v kauze vojnového zločinu v Košiciach z roku 1944.

Maďarská polícia 97-ročného muža zadržala 18. júla; Budínsky ústredný súd v ten istý deň nariadil domácu väzbu podozrivého.

Csatáry podľa SWC zohral kľúčovú úlohu pri deportácii 300 židov z Košíc na Ukrajinu, kde z nich takmer väčšinu v lete 1941 v meste Kamenec Podolský povraždili, a čelí aj obvineniu z pomáhania pri organizovaní deportácií približne 15.700 židov do vyhladzovacieho tábora v Osvienčime v roku 1944.

Csatáry bol v tom čase ako vysoký policajný funkcionár a úradník maďarskej okupačnej správy v Košiciach veliteľom zberného tábora. Po vojne ušiel do Kanady, ktorá ho zbavila kanadského občianstva až v roku 1997.



Krajský súd v Košiciach požiadal príslušný maďarský súd o informáciu, kde sa László Csatáry nachádza.

Krajský súd v Košiciach podľa štátnej tajomníčky rezortu spravodlivosti Moniky Jankovskej požiadal príslušný maďarský súd o informáciu, kde sa aktuálne nachádza László Csatáry, podozrivý zo spáchania zločinov proti ľudskosti počas druhej svetovej vojny. "Maďarská strana bola dožiadaná ohľadne toho, kde sa momentálne Csatáry nachádza. Nemôžeme vychádzať len z mediálnych informácií, ale potrebujeme ich mať podložené," povedala Jankovská pre TASR na margo protichodných informácií maďarskej tlačovej agentúry MTI.

Dodala, že v tejto mimoriadne citlivej kauze koná senát košického súdu a Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR sa len snaží byť informované a dohliadať na to, aby nedošlo k zbytočným prieťahom v konaní.

Csatáryho stíha z vojnového zločinu Budapeštianska vyšetrovacia hlavná prokuratúra, na Slovensku však bol už po vojne odsúdený na trest smrti. Ak by košický súd potvrdil rozhodnutie o vine a rozsudok zmenil z trestu smrti napríklad na doživotie, mohlo by Slovensko požiadať maďarskú stranu o Csatáryho vydanie a rovno ho umiestniť do ústavu na výkon väzby.

"Podľa informácií, ktoré má MS SR k dispozícii, momentálne sa v spise vykonávajú procesné úkony. Až po zistení jeho pobytu a ostatných procesných úkonoch budeme vedieť bližšie povedať, ako sa bude ďalej postupovať," povedala Jankovská. "Najskôr musí mať senát, ktorý bude vo veci rozhodovať, informácie z maďarskej strany. Potom môže robiť ďalšie úkony, ktoré budú smerovať k rozhodnutiu," dodala s tým, že až po rozhodnutí môže súd požiadať o vydanie Csatáryho.