< sekcia Zahraničie

Cvičenie Saber Strike: Vojaci USA prespali v Prahe a mieria na Moravu

Americké armádne vozidlo Foto: TASR/AP

Presun po diaľnici D1 začali americkí vojaci dnes o 07.00 h.

Praha 28. mája (TASR) - Americký vojenský konvoj, ktorý mieri na cvičenie Saber Strike do Pobaltia, vyrazil dnes zavčasu ráno z Prahy do Vyškova na Morave. Vojaci strávili noc v ruzynských kasárňach, kde ich v piatok podvečer privítali minister obrany ČR Martin Stropnický, náčelník generálneho štábu Josef Bečvář a americký veľvyslanec Andrew Schapiro, informuje webové vydanie denníka Mladá fronta DNES.

Presun po diaľnici D1 začali americkí vojaci dnes o 07.00 h. Prvá časť konvoja by do Vyškova mala doraziť o 11.30 a posledná kolóna do 15.30 h. Približne 100 osôb a 40 kusov techniky bude z Vyškova pokračovať do Přáslavíc, kde ich očakávajú približne o 13.30. Vojakov potom čaká spoločné cvičenie, napríklad streľby, približuje spravodajský server iDNES.cz.

Americkí vojaci vyšli z bavorskej základne vo Vilsecku; do Česka dorazili v piatok okolo 11.00 s asi 90-minútovým oneskorením. Z hraničného priechodu Rozvadov potom zamierili do Prahy.

Američania zostanú v Česku až do pondelka. Posádku konvoja tvorí 420 vojakov, ktorí prevážajú 225 kusov vojenskej techniky. Kolóna ide po českých diaľniciach v deviatich častiach, aby čo najmenej blokovala premávku. Medzi jednotlivými skupinami sú asi polhodinové rozostupy.

Zatiaľ čo pred rokom prejazd amerického konvoja vyvolal v českej spoločnosti silnú odozvu, tohtoročný toľko emócií nevzbudzuje. Odporcovia ani priaznivci na rozdiel od vlaňajška žiadne veľké akcie nechystajú, všíma si Mladá fronta DNES.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.