< sekcia Zahraničie

Czaputowicz: Výkladom súdu sa odstránia pochybnosti vo vzťahu k IPN

Na archívnej snímke Jacek Czaputowicz. Foto: TASR/AP

Návrh zákona o IPN vyvolal diplomatický spor medzi Izraelom a poľskou vládou. Proti novele sa vyslovili aj USA a Ukrajina.

Varšava 19. februára (TASR) - Poľský minister zahraničných vecí Jacek Czaputowicz vyslovil predpoklad, že poľský ústavný súd pri skúmaní novely zákona o Ústave pamäti národa (IPN) možno pristúpi aj "k istej interpretácii" jej klauzúl, ktorá je nutná v záujme odstránenia existujúcich pochybností.

Balík zmien v zákone o IPN stanovuje tri roky väzenia za používanie slovného spojenia "poľské tábory smrti" a ďalšie termíny, ktoré možno interpretovať ako pokus pripisovať Poliakom spoluvinu za zločiny nacistického Nemecka vrátane genocídy európskych Židov.

Návrh zákona o IPN vyvolal diplomatický spor medzi Izraelom a poľskou vládou. Proti novele sa vyslovili aj USA a Ukrajina.

Czaputowicz v pondelkovom rozhovore pre televíznu stanicu Polsat News uviedol, že postup prezidenta Andrzeja Dudu, ktorý novelu zákona o IPN - napriek kritike domácej opozície a zahraničia - podpísal a potom požiadal o jej preskúmanie ústavný súd, je úplne bežný.

Vyzval tiež vyčkať na rozhodnutie ústavného súdu, lebo sa podľa jeho slov "stále pohybujeme v oblasti interpretácie a pripisovania zlých zámerov... a nie v oblasti faktov". Dodal, že výkladom ústavného súdu sa odstránia pochybnosti, ktoré sa v súvislosti s novelou zákona o IPN objavujú.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.